Fundacja Autilio zaprasza dzieci w wieku od 5, do 15 lat, do udziału w drugiej edycji otwartego konkursu plastycznego “Autyzm to takie coś…?”.

Zasady są proste, a temat bardzo pożyteczny. Narysuj, namaluj, naszkicuj, przyklej, wytnij, bądź nabazgraj pracę, która będzie przedstawiać jak autyzm wygląda Twoimi oczami. Interpretacja tematu jest dowolna.

Na Wasze prace czekamy do 23 października.

Szczegóły konkursu, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.autilio.pl/konkurs

Celem konkursu jest podnoszenie społecznej świadomości i wiedzy z zakresu zaburzeń autystycznych oraz jakości życia i promowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych, integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk oraz pobudzenie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. - To bardzo ważne, żeby dzieci dotknięte zaburzeniami nie czuły się wykluczone w grupie - zauważa Paweł Dusza, organizator konkursu. - Z pozycji rodzica, któremu nie jest obcy temat zaburzeń serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. Jestem pewien, że tworzenie prac konkursowych przyniesie Wam dużo frajdy, a przy okazji będzie to spora cegiełka dołożona w kwestii podnoszenie świadomości nt. zaburzeń. A co też bardzo ważne, dla uczestników przygotowaliśmy mega fajne nagrody :)

Dlaczego ten konkurs jest pożyteczny?

Autyzm uznaje się za jedno z najcięższych zaburzeń rozwojowych. Pojawia się najczęściej u dzieci przed trzecim rokiem życia i związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem we wszystkich sferach życia: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania. Liczba osób z tym zaburzeniem zwiększa się w bardzo szybkim tempie.

- W dalszym ciągu świadomość autyzmu wśród naszego społeczeństwa jest dość znikoma - podkreśla Dorota Pikulicka, prezes Fundacji Autilio. - Można do znudzenia powtarzać, że autyzm to nie choroba i że nie można się nim zarazić. Strach przez autyzmem prawdopodobnie spowodowany jest tym, że nie mamy pojęcia czym on jest. W obecnej chwili autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci, a wiedzę na temat autyzmu wciąż często czerpiemy głównie z filmów i seriali. Nasza fundacja wspiera rodziny, dzieci i opiekunów osób ze spektrum autyzmu. Powstanie tak ukierunkowanej fundacji to szansa dla tych osób na otrzymanie realnej pomocy, którego tak bardzo brakuje na naszym terenie.

Od początku swojej działalności AUTiLIO zorganizowała szereg konferencji, warsztatów i konsultacji. W tym roku konferencji zorganizowanej w kwietniu, w ramach obchodów dni świadomości autyzmu, przewodził temat „Autyzm – jak zacząć terapeutyczną drogę”. Miesiąc wcześniej rodzice mieli możliwość bezpłatnie skonsultować swoje pociechy podczas spotkań ze specjalistami z dziedzin logopedii, integracji sensorycznej i umiejętności społecznych, sprawności ręki i fizjoterapii. Od niedawna na YouTube działa kanał Autilio TV, na którym publikowane są filmy z poradami specjalistów. W siedzibie fundacji działa grupa wsparcia „Rodzic dla Rodzica”, gdzie każdy rodzic, opiekun, czy członek rodziny osoby będącej w spektrum może liczyć na wiedzę, doświadczenie i porady innych osób, będących w podobnej sytuacji. To doskonała okazja do wymiany informacji, integracji, a także zwykłej rozmowy, która dodaje otuchy w tych niełatwych zmaganiach z niepełnosprawnością bliskiej osoby.

RODZICU PAMIĘTAJ: Każda, nawet najbardziej odległa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. W tej podróży nie jesteś sam. Pomożemy Ci przejść przez drogę, którą szliśmy nie raz. Znamy skrót!

Jeśli chciałbyś zdobyć wiedzę nt. zaburzeń ze spekturm autyzmu zapraszamy na stronę www.autilio.pl oraz na nasz kanała na YT Autilio TV.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.