Fragment spektaklu »Iwona, księżniczka Burgunda«, fot. Paweł SosnowskiGroteska Witolda Gombrowicza wystawiona zostanie za naszą zachodnią granicą z polskimi napisami. Teatr Zittau za naszym pośrednictwem zaprasza bogatynian

 

"Iwona, księżniczka Burgunda" wystawiona będzie z napisami w języku polskim w piątek 13.12.2013, godz. 19:30, Teatr Zittau.

Następca tronu, książe Filip (Stefan Sieh), spotyka podczas spaceru odrażającą Iwonę (Paula Schrötter). Dziewczyna jest apatyczna, wątła, nieśmiała, nudna i bojaźliwa. Książe nie może jej znieść - od pierwszego wejrzenia. Jednocześnie nie może znieść własnej reakcji, czyli graniczącej z nienawiścią niechęci do nieszczęsnej Iwony. Wzbiera w nim oburzenie na prawo natury, wedle którego młodzieńcy zakochują się tylko w pociągających dziewczętach: »Właśnie to prawo wydaje mi sie idiotycznie głupie. Nie ulegnę mu, zakocham się w niej!« Wbrew swoim odruchom zaręcza się z Iwoną.

Iwona, wprowadzona na dwór królewski jako narzeczona księcia, przyczynia się do jego moralnego rozkładu. Milcząca i bojaźliwa obecność tej dziewczyny sprawia bowiem, że każdy zaczyna uświadamiać sobie swoje własne skrywane braki, brudy i grzechy. Dwór zamienia się w wylęgarnię potworów, z których każdy, włącznie z księciem, zaczyna pałać żadzą zamordowania tej odpychającej i podszytej strachem mimozy...

Witold Gombrowicz (1904 – 1969) należy do największych polskich pisarzy XX wieku. »Iwona, księżniczka Burgunda« należy do jego wczesnych utworów. Gombrowicz napisał tę sztukę w roku 1935, na cztery lata przed podróżą do Argentyny, z której nie powrócił już do ojczyzny ze względu na trwającą wojnę. Osiedlił się w Buenos Aires, a następnie w Vence na południu Francji. Już w tym pierwszym dramacie widoczne są tematy i motywy, którymi Gombrowicz interesował się całe życie: indywidualność, duchowa wolność jednostki, zerwanie z konwencjami społecznymi i artystycznymi, jak również jego eksperymenty językowe.

»Iwona, księżniczka Burgunda«
Groteska Witolda Gombrowicza

TEATR ZITTAU
pt, 13.12.2013, godz. 19:30

Inscenizacja w ramach polsko-czesko-niemieckiej Inicjatywy Teatralnej »J-O-Ś«.

Obsada
Reżyseria: Dorotty Szalma
Choreografia: Dan Pelleg, Marko E. Weigert
Kostiumy: Beate Voigt
Dramaturgia: Stefanie Witzlsperger

informacja: www.g-h-t.de/pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.