Do 18 października w Muzeum Miejskim w Zittau można zwiedzać specjalną wystawę w ramach projektu entKOMMEN Trójstyk pomiędzy wypędzeniem, ucieczką i przybyciem . Przejmującą ekspozycję obejrzeli w poniedziałek przedstawiciele polskich partnerów projektu i stowarzyszeń prowadzących aktywną współpracę transgraniczną.

24 sierpnia przedstawiciele bogatyńskich stowarzyszeń i lokalnego samorządu obejrzeli wystawę powstałą w ramach działań projektowych skupionych wokół tematyki uchodźstwa i osiedlania się na styku trzech granic – od XVII wieku do współczesności. Jej miejsce - część byłego Klasztoru Franciszkanów w Zittau, obecnie muzeum, także jest symboliczne. Budynek ten otrzymali czescy uchodźcy religijni w XVII w. Prezentowane eksponaty to m.in. rzeczy osobiste, często zabierane w pośpiechu przez osoby wysiedlane, rodzinne pamiątki, spisane historie, dokumenty z różnych epok oraz współczesne instalacje artystyczne nawiązujące do motywu przewodniego ekspozycji. Zwiedzający mogą zapoznać się także z poruszającymi historiami bogatyńskich rodzin. Wystawa splata losy czeskich uchodźców religijnych z 1622 roku, niemieckiej ludności deportowanej z Żytawskiego Cypla w czerwcu 1945 r., Polaków wykorzenionych z Kresów Wschodnich i osiedlonych po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej, Sybiraków, ale także uchodźców, którzy przybyli do Zittau w 1991 r. po wojnie domowej na Bałkanach, czy tych całkiem współczesnych, od 2015 r. przybywających m.in. z Syrii, Iraku, Afganistanu.

Po wizycie w muzeum, polska grupa, której towarzyszyli dyrektor muzeum i kurator wystawy, spotkała się w reprezentacyjnej sali mieszczańskiej ratusza z burmistrzem Thomasem Zenkerem. Na zakończenie, przy słodkim poczęstunku w Hillerschen Villa - miejscu, które uchodźcom pomaga na co dzień, uczestnicy podzielili się wrażeniami z wystawy i osobistymi doświadczeniami dotyczącymi współistnienia na styku trzech granic.

entKOMMEN Trójstyk pomiędzy wypędzeniem, ucieczką i przybyciem jest projektem Muzeów Miejskich w Zittau oraz Hillersche Villa wspólnie z dalszymi partnerami. Z polskiej strony projekt wspierają: Bractwo Ziemi Bogatyńskiej, Koło Związku Sybiraków, Szkolne Muzeum Regionalne w Działoszynie, Wydział Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni.

Polsko-niemiecka wystawa jest w całości dwujęzyczna. Oprowadzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

entKOMMEN

GODZINY OTWARCIA

wtorek–niedziela, godz. 10 – 17

Muzeum Miejskie w Żytawie

Muzeum Klasztoru Franciszkanów

Klosterstraße 3, D-02763 Zittau

Tel: +49 (0)03583-55479-0

www.museum-zittau.de

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.