- reklama -

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej sprząta cmentarz ewangelicki w Bogatyni - marzec 2014 r. (fot. Ryszard Sawicki) Bractwo Ziemi Bogatyńskiej spłaca dług wobec dawnych mieszkańców Górnych Łużyc. Akcja sprzątania cmentarza ewangelickiego w Bogatyni

Podczas jednego z pierwszych w 2014 r. spotkań Bractwa Ziemi Bogatyńskiej, stowarzyszenia zawiązanego by dbać o spuściznę historyczną Bogatyni i okolicy, padł pomysł. Był prosty w swej istocie i głęboki w zamiarze. Aby Bractwo ustalając zadania na nowy rok zaplanowało jedno główne działanie. Przewodnie na cały rok. Po rozważeniu kilku propozycji uznaliśmy, że takim wiodącym na bieżący rok zagadnieniem będzie bogatyński cmentarz ewangelicki.

Dlaczego cmentarz? Ewangelicki!

Pierwotnie zasięg cmentarza był ograniczony murem, wzdłuż ulic Białogórskiej i Curie-Skłodowskiej, obejmując dzisiejszy teren przykościelny świątyni p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Gdy po zakończeniu II w.ś. kościół trafił pod jurysdykcję katolicką, teren parafii ewangelickiej został okrojony do zachodniej części obszaru sakralnego, wokół ewangelickiej kaplicy. Cmentarz przez całą powojenną historię Bogatyni był nieprzerwanie czynny, jednak ilość pochówków w obrządku ewangelickim gwałtownie zmalała. Stało się to początkiem popadania nekropolii w niepamięć.

Zasmucające... To co dzieje się na miejscu wiecznego spoczynku bogatyńskich ewangelików. Wiek oraz stale kurcząca się ilość wyznawców Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nie sprzyja utrzymaniu porządku.

Stan cmentarza skłonił nas w Bractwie by podjąć realne działania i zatrzymać jego postępującą degradację. Ustaliliśmy, że rozpoczniemy od porządkowania alejek między grobami, a także opasających kaplicę. Kiedy tylko pogoda dopisuje, jesteśmy na cmentarzu z narzędziami ogrodniczymi. Swoją pomoc okazało grono przyjaciół zza Nysy, m. in. Peter Palm - wielki miłośnik Bogatyni, wspomaga akcje sprzętem.

Uradziliśmy, że prace porządkowe będziemy wykonywać w każdy poniedziałek, od godziny 1315 do godziny 1545. Dla bezpieczeństwa każdy z nas ubezpiecza się przed przystąpieniem do pracy.

Dlaczego Bractwo?

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej zaczęło bywać na tym cmentarzu po rozpoczęciu programu spotkań "Na wspólnych drogach". To wspólne odkrywanie przeszłości przez przedwojennych i współczesnych mieszkańców gminy. Z racji przynależności dawnej Reichenau do niemieckiej Saksonii, spotykają się głównie Niemcy z Polakami.

Bractwo zostało powołane po to by kultywować i przybliżać lokalną historię. Ten rok jest dla stowarzyszenia wyjątkowy. Stowarzyszenie podjęło działania na szerszą niż dotąd skalę, których owoce będą służyć bogatynianom przez kolejne dziesięciolecia. Opieka nad cmentarzem ewangelickim jest jednym z ważniejszych, a zarazem wyjątkowo szlachetnym. Dbałość o mogiły przodków jest wyznacznikiem naszego ucywilizowania. W poniemieckiej Polsce niestety większość dawnych cmentarzy zostało rozgrabionych, zniszczonych, zabudowanych i zupełnie zapomnianych.

Jednocześnie Polacy domagają się opieki i wyjątkowego traktowania nekropolii pozostawionych na wschodzie, w dzisiejszych granicach Białorusi i Ukrainy.

Uprzątnięciem cmentarza ewangelickiego w Bogatyni Bractwo Ziemi Bogatyńskiej spłaca cywilizacyjny dług. Nie tylko wobec poprzedników mieszkających na Górnych Łużycach, ale wobec naszego człowieczeństwa.

Dlaczego nie inni?

Miarą ucywilizowania będzie przyłączenie się do akcji innych organizacji społecznych z Bogatyni. A gdyby do akcji przyłączyli się ludzie młodzi - dodatkowo zyskałaby aspekt edukacyjny. Wielu z uczestników sprzątania cmentarza ma niebywałą wiedzę o przeszłości gminy, którą warto przyswoić. Jest niezwykle ciekawa. Nad mogiłami z przeszłości można więc wiele wynieść w przyszłość.

Liczymy też na echo wśród mieszkańców Bogatyni, będących ewangelikami. Jeśli się dowiecie o naszym działaniu - zapamiętajcie dzień i godzinę spotkań. Chętnie przyjmiemy waszą pomoc. Tym bardziej, że mamy nadzieję, iż nie skończy się na wymieceniu zeszłorocznych liści. Mamy już kolejne plany.

Wojciech Kulawski - Bractwo Ziemi Bogatyńskiej, Arkadiusz Lipin

Cmentarz ewangelicki w Bogatyni

GÓRY IZERSKIE (www.goryizerskie.pl)

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej sprząta cmentarz ewangelicki w Bogatyni - marzec 2014 r. (fot. Ryszard Sawicki):

 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+5 #1 agnieszka_ 2014-04-17 06:17
Brawo!!!piękna akcja!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Felietony

Pozostałe informacje

W bogatyńskim szpit…

29-11-2020 Wyświetleń:3557 15 Komentarzy

Biblioteka wznawia d…

29-11-2020 Wyświetleń:90 Brak komentarzy

Petycja w obronie Tu…

27-11-2020 Wyświetleń:1041 2 Komentarze

Uważaj na czad

26-11-2020 Wyświetleń:588 Brak komentarzy

"Bezpańskie…

26-11-2020 Wyświetleń:1472 3 Komentarze

Awaria, przerwa w do…

25-11-2020 Wyświetleń:1820 2 Komentarze

Zmieniono Radę Nadz…

24-11-2020 Wyświetleń:4462 34 Komentarzy

Rewitalizacja kolej …

24-11-2020 Wyświetleń:1422 3 Komentarze

Zawody Crossfit Boga…

24-11-2020 Wyświetleń:674 Brak komentarzy

Będzie sesja śmiec…

23-11-2020 Wyświetleń:2541 24 Komentarzy

Jest nowy (p.o.) kie…

23-11-2020 Wyświetleń:3472 38 Komentarzy

Drzewa będą przyci…

23-11-2020 Wyświetleń:826 6 Komentarzy

poniedziałek, listopad 30, 2020