bogatynia.info.pl - Nieznana Strona Bogatyni

Kiedy kilka miesięcy temu klarowały się ramy projektu nowego portalu miejskiego, zadawaliśmy sobie pytanie – czy tak naprawdę coś nowego jest tutaj potrzebne.

Prawdą jest, że na przestrzeni kilku lat wstecz mieliśmy swoistego rodzaju wysyp portali miejskich, społecznościowych czy tematycznych, również w Bogatyni. Kilka z nich dorobiło się swojej marki nierzadko tylko po to by ją później stracić. Pamiętam pierwsze, interaktywne strony budowane w oparciu o darmowe domeny na darmowych kontach hostingowych. To były w zasadzie proste skrypty ksiąg gości i nic poza tym ale dawały użytkownikom to, co chyba lubią najbardziej – możliwość publikacji własnego zdania. Pomijam poziom wypowiedzi które częściej przypominały kociokwik klientów izby wytrzeźwień niż cokolwiek co można by nazwać dyskusją. Rzecz w tym, że miały wtedy miejsce rzeczy bez precedensu. Ludzie już nie rozmawiali via ICQ (to takie bardzo ale to bardzo wczesne gadu gadu) czy IRC (to taki bardzo ale to bardzo wczesny chat) lecz mieli możliwość anonimowego zaprezentowania swojego zdania na ten czy inny temat rosnącej w niesamowitym tempie elektronicznej społeczności Bogatyni. To fascynowało i podniecało. Ikona „odśwież” przeglądarek internetowych zaczęła być wykorzystywana w stopniu nie mniejszym niż ikona strony startowej. Pojawiły się pierwsze groźby pod adresem administratorów witryn, żądania udostępnienia IP użytkownika – „Święto Graala” domorosłych śledczych. Jednym słowem web 2.0 weszła na ulice Bogatyni. Kolejnym przełomowym momentem było pojawienie się pierwszego z prawdziwego zdarzenia forum. To już nie księga gości gdzie każdy klepał co chciał i gdzie mógł – ważne żeby było - ale forum z podziałem na kategorie i tematy. Forum z rangą użytkowników i moderatorami. Ten, mym zdaniem świetny, projekt pokazał że, użytkownicy komputerów to nie tylko ignoranci szczytujący po upublicznieniu swych newsów o związkach pozamałżeńskich sąsiadów, ale i grono ludzi którzy sieć traktują bardzo poważnie. Pamiętam niekończące sie dyskusje o historii regionu. Przyznam że sam śledziłem każdego dnia wiele wątków bo nagle okazało się, że jest wiele osób z niesamowitym zasobem wiedzy, którzy tą wiedzą chcą się podzielić. Z perspektywy czasu muszę przyznać że to raczkujące forum było bardzo przyjemne. Ukształtowała się tam grupa ludzi niemająca ze sobą wcześniej nic wspólnego, a umiejąca prowadzić konstruktywne dialogi i powstrzymująca się przy tym od inwektyw. Dlaczego uważam, że to ważna chwila? Ano dlatego, że na owym forum ukształtowała się pierwsza lokalna społeczność internetowa. Coś, co uważamy dziś za naturalne wtedy było traktowane jako przynoszące niesamowitą frajdę i w jakichś sposób nowatorskie. Przypominam, że to był czas kiedy nie było jeszcze ani naszej-klasy ani facebooka choć dla niektórych to wydaje się niemożliwe.

Ten krótki przegląd pozwolił mi dotrzeć do miejsca w którym znajdujemy się w tej chwili, chwili kiedy fora stały się nudnawe, a rolę portali społecznościowych znakomicie spełniają dedykowane temu rozwiązania. Czy to odpowiednia chwila na powstanie nowej stronie o Bogatyni? To istota problemu. Nie mamy ambicji stać się kolejną witryną skupiającą uwagę na Bogatyni jako takiej. Mamy ambicje stać się platformą wymiany bardzo konkretnych informacji na temat bardzo konkretnych, związanych z Wami wydarzeń. Nie chcemy żeby było śmiesznie, pstro, kolorowo. Dla nas punktem wyjścia jest najcenniejsze ostatnimi czasy dobro – informacja i wokół niej zamierzamy się koncentrować. Chcemy – byście wiedzieli o wszystkim i najszybciej jak to tylko możliwe. Można postawić pytanie co nas odróżnia od pozostałych miejskich portali regionu.

Odpowiedzi jest kilka – ponad 160 opublikowanych wiadomości przez 4 pierwsze tygodnie funkcjonowania. Wiele z nich pojawiło się tylko tutaj. Zespół redaktorski portalu wychodzi z założenia, że szukanie informacji to nie tylko google z wpisaną frazą „Bogatynia” i przepisywanie komunikatów prasowych z innych witryn ale to samodzielna praca w poszukiwaniu źródeł informacji. Nie chcemy pisać o zbiorze ziemniaków, ani o tym że w mięsnym zabrakło szynki – od tego są inne strony. Kiedy zastanawialiśmy się wspólnie nad formułą witryny sporo czasu zajęła nam dyskusja nad zasadnością uruchomienia forum dyskusyjnego. Ten temat pojawiał się również dosyć często w mailach od czytelników. Uznaliśmy, że skoro zasadniczą rolą bogatynia.info.pl ma być dystrybucja rzetelnej informacji to nie możemy pozwolić by została zdominowana przez forum jak już to miało miejsce w kilku innych wypadkach. Nie oznacza to oczywiście że całkowicie odcinamy się od tego pomysłu. Ostateczną decyzję podejmie czytelnik. Chcielibyśmy pokazać że Bogatynia to coś więcej niż tylko punkt na mapie. Chcemy Was zachęcić do zabierania głosu w formie nieco innej niż dotychczas mieliście możliwość. Chcielibyśmy razem z Wami dyskutować o tym co teraz i o przyszłości.

Integralną częścią bogatynia.info jest bogatynia.it która również będzie dynamicznie rozwijana tak, by zapewnić Wam rzetelne źródło informacji o turystycznych walorach regionu oraz jego rysach historycznych. Liczymy na to że i tutaj pojawią się użytkownicy którzy mają coś jeszcze do dodania.

Jesteśmy z Wami od 4 tygodni. To mniej niż krótko a jednocześnie mogę śmiało powiedzieć, że efekty zaskoczyły nas samych. Bezustannie pracujemy nad funkcjonalnością strony, mamy pełną świadomość niedociągnięć, które staramy się na bieżąco usuwać. Przygotowujemy dla Was nowe elementy witryny które, mamy nadzieję, zaspokoją Wasze apetyty na informację i spowodują że zostaniecie na dłużej z Nieznaną Stroną Bogatyni.

Miesięczne podsumowanie.

Od 12 stycznia odnotowaliśmy: 11 171 odwiedzin, 3 350 niepowtarzalnych użytkowników oraz 100 171 odsłon.

Czekamy na Was każdego dnia.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria: Felietony

Pozostałe informacje

Kto będzie chciał …

18-09-2020 Wyświetleń:1246 6 Komentarzy

VI Rajd Turystyczny …

18-09-2020 Wyświetleń:250 1 Komentarz

Szachowy sukces na m…

18-09-2020 Wyświetleń:181 Brak komentarzy

Placówki edukacyjne…

18-09-2020 Wyświetleń:1729 5 Komentarzy

Carrefour kontynuuje…

18-09-2020 Wyświetleń:1001 Brak komentarzy

Pościg za motocykli…

18-09-2020 Wyświetleń:406 Brak komentarzy

Zamknięte przedszko…

17-09-2020 Wyświetleń:2824 8 Komentarzy

Były skarbnik Bogat…

17-09-2020 Wyświetleń:2220 12 Komentarzy

Trzeci nowy dom dzie…

17-09-2020 Wyświetleń:640 Brak komentarzy

Nowy (p.o.) burmistr…

17-09-2020 Wyświetleń:1189 Brak komentarzy

Światowy Dzień Syb…

17-09-2020 Wyświetleń:1025 10 Komentarzy

Kino KADR zawiesza d…

17-09-2020 Wyświetleń:593 1 Komentarz

sobota, wrzesień 19, 2020