Szanowny Panie Ministrze, sytuację w Bogatyni pogarsza fakt, że ostatnie zatrzymania policjantów, którzy splamili swój mundur, uczestnicząc w procederach przestępczych, znacząco wpłynęły na poziom zaufania do tej instytucji - napisał poseł Robert Obaz do Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sejm RP, fot. Krzysztof Białoskórksi/sejm.gov.pl

[Czytaj także: Sprawa byłego burmistrza Bogatyni i prezesów w Sejmie]

Kilka dni temu Urząd Miasta i Gminy Bogatynia informował, że Poseł na Sejm RP Robert Obaz (Lewica) odpowiedział na apel burmistrza Wojciecha Błasiaka o wzmożenie działań zapewniających bezpieczeństwo i ład publiczny w Bogatyni (vide Poseł odpowiada na apel burmistrza). Burmistrz Wojciech Błasiak wystosował pismo do Komendanta Wojewódzkiego Policji i parlamentarzystów związanych z regionem z apelem o wzmożenie działań zapewniających bezpieczeństwo i ład publiczny (vide Burmistrz: porażająca skala przestępczości, zwłaszcza narkotykowejPismo z prośbą o pomoc w poprawie bezpieczeństwa). Dotarliśmy do treści interpelacji poselskiej, której na ulicy Wiejskiej w Warszawie nadano numer 1655. Interpelacja podobnej treści została również złożona do ministra sprawiedliwości. Również Stanisław Żuk 30.01.2020 złożył dwie interpelacje poselskie (do ministrów sprawiedliwość oraz  spraw wewnętrznych i administracji) "w sprawie podjęcia działań mających na celu zmniejszenie przestępczości w mieście i gminie Bogatynia".

Treść poniżej interpelacji, którą złożył Robert Obaz:

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Bogatyni

Zgłaszający: Robert Obaz

Data wpływu: 23-01-2020

Szanowny Panie Ministrze!

Bogatynia to 20-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku, w którym w ostatnich kilku latach w sposób dramatyczny rośnie przestępczość. To także miasto, które zyskało złą sławę „Zagłębia metaamfetaminy”(„Superwizjer” TVN – listopad 2019 r.). O skali problemu niech świadczą zeszłoroczne zatrzymania policjantów, jak i osób pełniących funkcje publiczne.

Powiązane z procederem handlu narkotyków są kolejne potęgujące się zjawiska: kradzieży, podpaleń czy rozboje. Zwiększająca się skala przestępczości stała się już znaczącym problemem społecznym, który zaczyna kształtować życie mieszkańców miasta. Mieszkańcy coraz częściej zgłaszają władzy zarówno Bogatyni, jak i gminy swój strach nie tylko o mienie, ale przede wszystkim o życie swoje i swoich bliskich. Sytuacja ta wymaga natychmiastowej interwencji państwa i przekazania niezbędnych środków do walki z plagą przestępczości w regionie. Nie można dopuścić, by wznosząca się fala przestępstw wezbrała i wylała się na kolejne regiony Dolnego Śląska. Przestępczość, zwłaszcza narkotykowa, jest jak wirus, który zakaża zdrową tkankę, powodując trudne do przewidzenia problemy społeczne.

Szanowny Panie Ministrze, sytuację w Bogatyni pogarsza fakt, że ostatnie zatrzymania policjantów, którzy splamili swój mundur, uczestnicząc w procederach przestępczych, znacząco wpłynęły na poziom zaufania do tej instytucji. Miasto Bogatynia mierzy się teraz z wielopłaszczyznowym kryzysem obejmującym nie tylko wizerunek miasta i gminy, ale także kryzys bezpieczeństwa mieszkańców oraz rosnącą w sposób dramatyczny przestępczość. Dlatego też kieruję do Pana następujące pytania:

  1. Jakie środki Ministerstwo podjęło lub zamierza podjąć w celu zlikwidowania handlu narkotykami na terenie miasta i gminy Bogatynia?

  2. Czy Ministerstwo wesprze finansowo lokalną Policję w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców?

  3. Jakie dodatkowe siły w tym momencie może skierować Ministerstwo do walki z handlem narkotykami w regionie Bogatyni?

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.