"System monitoringu jest przestarzały, wymaga rozbudowy" - informuje burmistrz Wojciech Błasiak. Choć kamery mają możliwość przybliżenia optycznego, występują utrudnienia w identyfikacji twarzy lub numerów rejestracyjnych. 

Dziś tego bilbordu już nie ma, zdjęcie archiwalne maj 2018 r., 

[Czytaj także: Bogatynia miasto monitorowaneDzięki monitoringowi udaremnili kradzież audiChciał okraść dostawcę, wyłapał go monitoring]

W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną dnia 11 lipca 2019 r., przez radnego Tomasza Tracza burmistrz Wojciech Błasiak nakreślił nieciekawy obraz bogatyńskiego monitoringu. Odpowiedź wymagała czasu z powodu "obszerności tematyki". Monitoring w Bogatyni ruszył niemal dokładnie 10 lat temu, w listopadzie 2009 roku. Koszt inwestycji wtedy oszacowano na niespełna 600 tys. zł.

W bogatyńskim systemie zainstalowano 29 kamer. - Zainstalowane kamery obrotowe posiadają zoom optyczny 35 krotny oraz 12 krotny zoom cyfrowy. Wszystkie kamery są urządzeniami z własnym numerem 1P umożliwiającym bezpośrednią pracę w sieci komputerowej. Kamery przesyłają obraz w kompresji M-JPEG lub MPEG-4. Obraz z kamer jest transmitowany radiowo lub przewodowo do Centrum Monitoringu zlokalizowanego przy ul Słowiańskiej 8 w siedzibie Straży Miejskiej. Pomieszczenie serwera wyposażono w szafę RACK 19” stojąca o wysokości 42U, w której zainstalowano serwer wizyjny zapisujący obraz, macierz dyskową z 16 dyskami 1TB, UPS podtrzymujący pracę całego systemu wraz z dodatkowymi bateriami. Jakość obrazu umożliwia identyfikację osobową, choć czasami występują utrudnienia (osoba zbyt daleko oddalona od kamery). Trudno odczytać nr rejestracyjny pojazdu. System monitoringu jest przestarzały, wymaga rozbudowy - odpowiada na interpelację burmistrz Błasiak. 

Komórką organizacyjną urzędu odpowiedzialną za konserwację jest Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Konieczne jest przeprowadzenie modernizacji istniejącego systemu. Wskazana jest również rozbudowa istniejącego już monitoringu - dodaje burmistrz. To Straż Miejska w swoich strukturach organizacyjnych posiada cztery etaty cywilne - referenta ds. obsługi monitoringu wizyjnego miasta. System pracy prowadzony jest całodobowo. A jak przebiega współpraca z policją? - Straż Miejska i Komisariat Policji w Bogatyni współpracują na podstawie zawartego porozumienia. Nagrania z monitoringu udostępniane są na zasadach regulujących postępowania dowodowe w sprawach o przestępstwa i wykroczenia prowadzone przez uprawnione organy.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.