Mieszkańcy Bogatyni wydają rocznie ponad 25,5 milionów złotych na alkohol. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi to ok. 1 100 złotych rocznie, wliczając w to dzieci, abstynentów i osoby pijące sporadycznie.

 

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie przedłożony Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Bogatynia na rok 2018. Dokument zawiera m.in. analizę spożywania alkoholu przez bogatynian (temat poruszaliśmy m.in. w artykule W Bogatyni po narkotykach drugi alkohol).

Ogółem na terenie miasta i gminy funkcjonuje 77 punktów sprzedaży alkoholu, w tym 21 punktów gastronomicznych i 56 sklepów. Liczba ta nieznacznie zmniejsza się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na 299 mieszkańców.

Szacunkowa skala problemów alkoholowych w gminie Bogatynia - wg danych opracowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawia się następująco: liczba osób uzależnionych od alkoholu to 500-750 osób; liczba osób dorosfych żyjących w rodzinach alkoholowych (współmałżonkowie, rodzice, rodzeństwo): 1 250;  liczba dzieci wychowujących się w rodzinach alkoholików: 1 250;  liczba osób pijących szkodliwie, nie uzależnionych od alkoholu: 1 250 - 1 750.

Kwoty wydane przez mieszkańców gminy Bogatynia na zakup napojów alkoholowych wyglądają astronomicznie! Mieszkańcy Bogatyni wydają rocznie ponad 25,5 milionów złotych na alkohol. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi to ok. 1 100 złotych rocznie, wliczając w to dzieci, abstynentów i osoby pijące sporadycznie. Kwota ta wzrosła o 3 mln zł w ciągu dwóch lat.

Wybrane działania policyjne związane z nadużywaniem alkoholu pokazują, że w zeszłym roku z powodu alkoholu zatrzymano w policyjnych izbach tylko 2 nieletnich (podobnie w 2016r.). Zatrzymanych w celu wytrzeźwienia dorosłych było 19 (w 2016r. - 21). 

Na oddziale leczenia uzależnień w Sieniawce w zeszłym roku leczyło się 31 osób z naszej gminy (podobnie w 2016r.), a 51 rodzin korzystało ze świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej z powodu problemów alkoholowych (na 746 rodzin korzystających). To poziom podbny jak rok wcześniej.

Wśród dzisiejszych 15-16-latków nie pije alkoholu zaledwie 4% uczniów, zaś wśród drugoklasistów ze szkół ponadgimnazjalnych odsetek ten wynosi 0%. Dla porównania, 52% dzisiejszych dorosłych mieszkańców Bogatyni podaje, że nie znało smaku alkoholu przed 18-tym rokiem życia (lub w ogóle nie pije). Do 15 roku życia po alkohol sięgnęło 29% dorosłych. Potwierdza się więc teza o wzroście zachowań ryzykownych wśród młodzieży. Co gorsza picie młodzieży przestaje być sporadycznym wyskokiem, a staje się obyczajem. 55% 15-latków piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. To samo dotyczy 59% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najczęściej spożywanym przez młodzież napojem alkoholowym jest piwo.

Zakup alkoholu nie stwarza dla młodzieży większych problemów. 40% gimnazjalistów potwierdza, że samodzielni kupiło alkohol.

Fragmenty tekstu i dane pochodzą z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy i Miasta Bogatynia na rok 2018.

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.