Wczoraj (8.04.) pod pomnikiem Millenium w Zgorzelcu odbyły się obchody upamiętniające ofiary katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

 

W  uroczystości zorganizowanej przez klub Gazety Polskiej, reprezentowany przez Kajetana Marcinkowskiego, mającej na celu uczczenie pamięci 96 ofiar i zamanifestowanie solidarności z pozostającymi w bólu rodzinami, udział wzięła posłanka na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Prezydent Bolesławca Piotr Roman, Wicestarosta Powiatu Bolesławieckiego Tomasz Gabrysiak, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński, p.o. dyrektora Oddziału Elektrowni Turów PGE GiEK S.A. Paweł Styczyński, prezes MegaSerwis Sp. z o.o. Kazimierz Szczech, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów PGE GiEK S.A. Magdalena Migdał-Pietrzyk, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa z Dziekanem Dekanatu Zgorzelec ks. Maciejem Wesołowskim na czele oraz mieszkańcy miasta.

W swoim wystąpieniu Minister Marzena Machałek pozdrowiła zebranych a następnie odczytała specjalnie wystosowany do organizatorów wydarzenia oraz mieszkańców naszego powiatu list Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

„Jak co roku w pierwszej połowie kwietnia pogrążeni jesteśmy w bólu i modlimy się w intencji ofiar narodowej tragedii pod Smoleńskiem. Oddajemy cześć należną tym, którzy oddali swe życie ojczyźnie. 

Wspominając ich, siłą rzeczy wracamy pamięcią do tego niezapomnianego, kwietniowego tygodnia 2010 roku. Przypominają się też niestety i późniejsze dni, miesiące i lata zmagań o to, by ofiary katastrofy smoleńskiej zostały godnie upamiętnione. 

Dziś jednak możemy powiedzieć, że przekreślamy te złe wspomnienia, bo prawda, sprawiedliwość i godność zwyciężyły. Godne upamiętnienie jest bowiem ukazaniem prawdy i oddaniem sprawiedliwości. 

We wtorkowe popołudnie odsłonimy pomnik katastrofy smoleńskiej. Czynione są też przygotowania do wzniesienia monumentu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. 

Oba pomniki staną na placu im. Józefa Piłsudskiego w miejscu wyjątkowym. Miejscu, które było świadkiem wielu szczególnych wydarzeń. 

To tam, na ówczesnym Placu Zwycięstwa, Jan Paweł II wypowiedział pamiętne słowa „niech zstąpi Duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Słowa, które stały się ciałem. 

To tam 26 lat później modliliśmy się za duszę Papieża Polaka. To wreszcie tam 17 kwietnia 2010 roku w przeddzień krakowskiego pogrzebu pary prezydenckiej opłakiwaliśmy podczas żałobnej Mszy Świętej ofiary katastrofy smoleńskiej. 

Szanowni Państwo, jednym słowem zwyciężyliśmy. Rzecz jasna, nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie, jak Polska długa i szeroka tysięcy, a może nawet milionów Polek i Polaków, zaangażowanych w niezliczone inicjatywy regionalne i lokalne, upamiętniające tragedię smoleńską”.

W końcowej części listu, Prezes Jarosław Kaczyński zaprosił w imieniu rodzin smoleńskich na wtorkowe, centralne uroczystości w Warszawie. A tych, którzy nie będą mogli na nie przybyć, poprosił o duchowe współuczestnictwo w tych wydarzeniach.

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się przy współudziale kompanii honorowej wystawionej przez 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz orkiestry woskowej z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.  Uroczystość zakończyła salwa honorowa oraz złożenie wiązanek kwiatów i zniczy przez delegacje przybyłe na to szczególne, podniosłe wydarzenie.

[W Bogatyni 10 kwietnia 2018r. godz.18.00 odbędzie się Msza Św. w intencji ósmej rocznicy Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni]. 

Źródło, foto: SP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.