Pomysłów na zagospodarowanie przygranicznych koszar było już wiele, teraz pojawia się szansa na ich sfinansowanie. Rząd federalny Niemiec przekaże 4 mln ero na restaurację zabytkowego budynku w Żytawie (Zittau).

Mandaukaserne, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Miasto Zittau uzyska z programu federalnego "narodowych projektów urbanistyki" 4 mln euro na ożywienie Mandaukaserne. Do programu złożono 90 wniosków, spośród których jury ekspertów wybrało 24 projekty.

Koszary stoją w Żytawie (Zittau) niedaleko polsko - niemieckiego przejścia granicznego od strony Porajowa (o koszarach pisaliśmy przy okazji pożaru dwa lata temu Pożar przygranicznych koszar). To właśnie owy pożar pożar był przełomowy dla zabytkowej budowli. Wcześniej zabytek był w rękach prywatnych właścicieli, którzy nie wywiązali się z planów nadania nowego życia. Okazały budynek Mandaukaserne był wybudowany w 1868 roku. Kompleks jest niezamieszkały i nie używany od 1997 roku. Obecnie jest pod jurysdykcją miasta. Planów co do jego przyszłości było kilka: miał być zburzony, miało w nim powstać centrum handlowe, rozważany był europejski ośrodek głuchych, a nawet dom dla emigrantów... Powstał również (ironiczny) pomysł, aby Mandaukaserne przekształcić w meczet dla przybyszów z Syrii i Afganistanu (vide Przy granicy powstanie meczet?).

Mandaukaserne (niem. koszary mandawskie, Mandau - po polsku Mandawa - to druga rzeka, która przepływa przez Żytawę i jest dopływem Nysy Łużyckiej), zostały zbudowane w 1868 roku jako siedziba pułku i zakwaterowanie dla 1200 mężczyzn. Budynek był zagrożony rozbiórką. Przeprowadzone drobne prace zabezpieczające m.in charakterystyczne wieże. Baraki były wykorzystywane przez wojsko do 1918 roku, a następnie używane jako nieruchomość mieszkalna. Koncepcji przyszłego wykorzystania póki co nie ma.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.