Na kolejnej sesji radni zajmą się tematem zdegradowanych obszarów Bogatyni. Chodzi o aplikowanie o tzw. środki zewnętrzne na poprawę wyglądu naszego miasta. Inwestycje obiecane od lat, w które mało kto już wierzy.

Tu kiedyś parkowały autobusy, a wcześniej pociągi wąskotorowe. Czy jest szansa, że będzie tu "rynek", fot. bogatynia.info.pl

W Bogatyni krąży dowcip, że samorząd obiecał budowę centrum, ale nie powiedział, że chodzi o centrum chińskie. Żart może stać się niekatulany, bo samorządowcy zapowiedzieli aplikowanie o pieniądze na realizację projektu budowy "rynku miejskiego" na byłym placu manewrowym po PKS-ie. Termin aplikacji upływa w lutym przyszłego roku. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej to własnie z tego powodu (vide Milion dla szpitala i nowa dyrektor?) zajmowano się zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego centrum Bogatyni (zmiana załącznika graficznego do uchwały z zeszłego roku). Sprawa budowy centrum miasta przetacza się już ponad 8 lat. Koncepcji i konkursów w tym temacie było już kilka. Ostatnio na początku tego roku pokazano nowe założenia i wizualizacje (pisaliśmy o tym szeroko w artykułach: Tak może wyglądać centrum Bogatyni (wizualizacje)Bogatynia może wreszcie zyskać "centrum miasta"Zobacz inne projekty centrum. Będzie debata). W ramach pierwszej części zadania zrewitalizowany ma zostać budynek byłego PKS - z przeznaczeniem na siedzibę muzeum i punkt informacji turystycznej. Teren przylegający do budynku zostanie dostosowany do potrzeb podniesienia estetyki, funkcjonalności i atrakcyjności przestrzeni publicznej. Wyremontowane zostaną m. in. : chodniki, pas zieleni, pas drogowy. To wszystko (pierwszy etap) według założeń ma kosztować ok. 6 mln zł. 

Zapowiedziano kolejną nadzwyczajną sesję Rady (21.11.2016r.) tym razem w sprawie aktualizacji "Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2020 dla Gminy Bogatynia". Jak wynika z uzasadnienia wnioskodawcy - Naczelnika Wydziału Funduszy Zewnętrznych - chodzi o korektę techniczną, czyli przesunięcie części projektów z listy B na listę A w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Pośpiech wynika z konieczności przedłożenia uchwalonego ze zmianami Lokalnego Programu Rewitalizacji jako załącznika do aplikacji o dofinansowanie projektów w Urzędzie Marszałkowskim. Głównie chodzi o projekty remontów zabytkowych budynków (remont dachu, elewacji i docieplenie) znajdujących się w zarządzaniu Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego. 

W "Lokalnym Programie Rewitalizacji na lata 2016-2020 dla Gminy Bogatynia" oprócz wspomnianego centrum Bogatyni znajduje się również rewitalizacja historycznej części miasta ul. Waryńskiego - Aleja Żytawska - etap II (czyli tzw. "Berlinek"),  rewitalizacja pergoli wraz z budynkiem w parku miejskim im. Carla Preibisha, rewitalizacja kompleksu rekreacyjnego "Zalew" w Bogatym jako miejsca wypoczynku, kultury i rozrywki i rewitalizacja willi Preibischa (vide Chcą wyremontować willę Preibischa). Wszystko za ok. 30 mln zł.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.