Nie musi to być "kurnik", jak lekceważąco nazywają domy przysłupowo - zrębowe sceptycy. Może być to nowoczesny, ładny budynek, a projekt niemal darmowy. Dotąd w Bogatyni powstał tylko jeden tego typu dom

Zdjęcie: Nowy dom przysłupowy przy Waryńskiego. Szkoda, że inwestorzy nie biorą przykładu z takich inwestycji, fot. A. Lipin z tekstu A leją (wodę) zasłużeni

W Bogatyni na ulicy Waryńskiego wybudowany został (vide Budują całkiem nowy dom przysłupowy (film)) całkowicie nowy dom przysłupowy. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii naszego miasta. Czy takich projektów może być więcej w Krainie Domów Przysłupowych? Dwa budynki stylizowane powstają właśnie w Zgorzelcu w sąsiedztwie Zagrody Kołodzieja. Przeniesiony z Wigancic Żytawskich budynek zyska sąsiedztwo dwóch kolejnych, nowych budowli, które mają współgrać architektonicznie z wigancickim zabytkiem. 

Przy okazji tej budowy warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Dom Kołodzieja i Verein für die Qualitätsmarke „Fachring Umgebindehaus“ e.V. mogą pomóc w wybudowaniu właśnie nowych domów przysłupowych. Projekty architektoniczne są gotowe do przekazania każdemu chętnemu za symboliczną złotówkę. Ich przykłady można obejrzeć na stronie internetowej www.nowedomyprzyslupowe.pl. Taki dom przysłupowy może być wygodnym, nowoczesnym, ale zarazem stylowym i modnym obiektem do życia.

Dom widoczny na zdjęciu został specjalnie zaprojektowany na potrzeby prywatnego inwestora, wówczas koszt jego zaprojektowania był wyższy od standardowych projektów. Obecnie projekt kosztuje tyle co powielenie dokumentacji. Koszt budowy nowego domu przysłupowego jest podobny do budowy nowego domu "katalogowego".

Jak co roku ruszają przygotowania na Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. "Od 12 lat zawsze w ostatni weekend maja domy przysłupowe na Łużycach otwarte są do zwiedzania. Nasz kraj bierze w tym udział po raz 10-dziesiąty. Z roku na rok powiększa się zarówno lista domów jak i chętnych by je zobaczyć.To wydarzenie jest doskonałym pretekstem do popularyzowania wiedzy o naszej architekturze regionalnej. Święto to przyczynia się do tworzenia wspólnej marki regionu w oparciu o nasze dziedzictwo kulturowe jak również indywidualnego promowania samych obiektów" - poinformowała na portalu społecznościowym Elżbieta Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja.

Koordynatorem działań jest Stiftung Umgebindehaus, które planuje wydać trójstronną ulotkę z adresami otwartych obiektów. Aby zostać uwzględnionym w tej publikacji należy, w terminie do 13 marca 2015 r. przesłać zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Stowarzyszenie Dom Kołodzieja również planuje publikacje ulotek z programem i listą domów otwartych do zwiedzania po polskiej stronie Łużyc. Formularz zgłoszenia do pobrania na www.domkolodzieja.pl.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.