fot. bogatynia.info.plOkres składania zeznań rocznych, to także czas, kiedy wielu podatników jest wzywanych do urzędów skarbowych. Główną przyczyną tych wezwań są błędy popełniane w trakcie wypełniania zeznań rocznych. Poniżej przedstawiamy katalog najczęściej popełnianych błędów

Mamy nadzieję, że informacja ta przyczyni się do lepszego wypełniania druków, a jednocześnie zaoszczędzi czas podatników związany z niepotrzebną wizytą w urzędzie oraz skróci oczekiwanie na zwrot ewentualnej nadpłaty z zeznania rocznego.

Na wstępie należy zaznaczyć, że większości z poniżej przedstawionych błędów można uniknąć korzystając z elektronicznego przesyłania zeznań podatkowych za pośrednictwem portalu www.e-deklaracje.gov.pl

Nieaktualne druki

Rozliczając się za dany rok należy pamiętać, że wypełniamy zawsze najnowsze wersje formularzy podatkowych. Praktycznie każdego roku zmieniają się formularze zeznań i nie można korzystać z druków z lat poprzednich. Tym samym nie pobierajmy z urzędów druków na zapas, gdyż w następnych latach mogą być już nieaktualne. 

Błędny PESEL lub NIP

W każdym formularzu zeznania rubryki z numerami 1 i 2 przeznaczone są do wpisania numerów PESEL lub NIP. W polach tych podatnicy często wpisują numer NIP swojego pracodawcy lub zakładu ubezpieczeń społecznych. Wynika to z tego, że w formularzach PIT-11 czy PIT-40 w rubryce 1 wpisany jest numer płatnika (pracodawcy, zakładu ubezpieczeń społecznych), a nie podatnika.

Brak podpisu 

Podatnicy często zapominają, że zeznanie musi być podpisane, gdyż bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Podpisy powinny się znaleźć w rubryce 329 (PIT-36) lub w rubryce 143 (PIT-37). W przypadku wspólnego zeznania małżonków wystarczający jest podpis tylko jednego z małżonków.

Błędne adresy

Wypełniając zeznanie roczne podatnicy często wpisują niewłaściwe adresy zamieszkania. Należy pamiętać o tym, że w zeznaniu podatkowym w części B należy wpisać adres zamieszkania właściwy w dniu składania zeznania podatkowego, a nie adres zameldowania.

Problemy z numerami rachunków

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jeśli chcą ewentualną nadpłatę otrzymać na konto bankowe powinny podać w formularzu ZAP-3 swój numer konta. Często zdarza się jednak sytuacja, że konto było podawane dawno i zapomnieliśmy o jego aktualizacji. Ponadto częste problemy z rachunkami bankowymi polegają także na błędnym lub nieczytelnym wpisaniu przez podatnika numeru konta, bądź podaniu rachunku bankowego członka rodziny (np. ojca, siostry itp.).

Brak oznaczenia celu złożenia formularza

Zdarza się, że podatnicy zapominają o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk. Osoby, które w danym roku składają pierwsze zeznanie powinny zaznaczyć kratkę "złożenie zeznania". Ci, którzy w złożonym już przez siebie zeznaniu znaleźli błędy, powinni złożyć korektę zeznania i wtedy zaznaczyć kwadrat "korekta zeznania". Do korekty zeznania należy załączyć pismo wyjaśniające przyczyny korekty.

Nieuzasadnione wspólne rozliczenie małżonków

Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków, jeżeli chociaż jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym (bez względu na to, czy uzyskał dochody z tej działalności, czy też nie). Dzieje się tak nawet wtedy, gdy zgłoszono zawieszenie działalności. Nie jest również możliwe wspólne opodatkowanie małżonków, jeżeli chociażby u jednego z nich dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym. Prawo do
wspólnego rozliczenia nie przysługuje także podatnikom, którzy w trakcie roku podatkowego 2013 zawarli związek małżeński lub w stosunku do małżonków orzeczono separację lub zawarli umowę wyłączającą wspólność majątkową.

Niepełne dane dziecka

Korzystając z tzw. ulgi na dzieci podatnicy winni podać dane każdego dziecka wypełniając część E załącznika PIT-O. Wpisując powyższe dane często podatnicy nie podają numeru PESEL dziecka, a jest to element niezbędny.

Brak załączników do zeznania (np. PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń

Jeżeli korzystamy z odliczeń należy razem z zeznaniem złożyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu jakie załączniki składamy. Informacje te należy wpisać w części S (PIT-36) lub w części K (PIT-37).  Prosimy również pamiętać, że poprawnie sporządzona korekta zeznania podatkowego również musi zawierać komplet załączników.

Brak staranności przy przenoszeniu danych

Częstym błędem - wynikającym z braku staranności - jest nieprawidłowe przeniesienie kwot z informacji PIT-11, PIT-11A lub z rozliczenia dokonanego przez płatnika PIT-40, PIT-40A. Podatnicy wpisują do zeznania inne kwoty niż są wpisane w ww. informacjach.

Przekraczanie dopuszczalnych limitów

Wiele ulg i odliczeń (np. koszty uzyskania przychodu, tzw. ulga na dzieci, ulgi dla niepełnosprawnych) jest limitowanych, czyli ustawodawca określił maksymalną wielkość odliczenia. Pamiętajmy o tym i przed wypełnieniem zeznania zapoznajmy się (objaśnienia do druków zeznań) z obowiązującymi limitami. Wielokrotnie w zeznaniach podatnicy wpisują kwoty odliczeń przekraczające dopuszczalne limity, co powoduje konieczność dokonywania korekt oraz wydłuża oczekiwanie na zwrot ewentualnej nadpłaty lub powoduje, że nadpłata taka w ogóle nie wystąpi.

Sumy odliczeń przewyższają obliczony podatek

Zdarza się, iż sumy odliczeń od podatku wykazane w załączniku PIT/O i odliczane w zeznaniu od podatku przewyższają kwoty obliczonego podatku dochodowego pomniejszonego o składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Należy uważać, żeby takiego błędu nie popełnić.

Nieprawidłowo ustalony dochód

Często po sprawdzeniu zeznania okazuje się, że dochód nie odpowiada różnicy między kwotą przychodu, a kosztami uzyskania przychodu. Najczęściej błąd ten popełniają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody od kilku płatników i nieprawidłowo zsumowały ich wysokość z posiadanych informacji PIT-11.

Błędne wskazanie OPP

Składając zeznanie można zadysponować 1% swojego podatku wskazując wybraną Organizację Pożytku Publicznego. W tym celu w zeznaniu podatkowym należy wpisać numer KRS wybranej organizacji. Często wpisywane są błędne numery lub numery organizacji, które nie zostały zamieszczone w wykazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przed zadeklarowaniem 1% upewnijmy się czy organizacja, którą chcemy wspomóc jest do tego uprawniona i jaki ma numer KRS. Weryfikacji OPP należy dokonać na stronie www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/.

Nieprawidłowe odliczanie wydatków na Internet

Prawo do ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, przysługuje wyłącznie osobie wymienionej na fakturze (dokumencie) dokumentującej poniesienie wydatków. Maksymalne odliczenie od dochodu - 760 zł. Zdarza się, iż korzystając z tego odliczenia podatnicy odnotowują ten fakt w załączniku PIT-O wypełniając poz. 6 w części B (wydatki na nabycie nowych technologii), a prawidłowo odliczenie to wykazujemy poz. 5 - "Wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet".

Nieprawidłowo obliczony podatek dochodowy

Najczęściej dotyczy przypadków błędnego zastosowania obowiązującej skali podatkowej.

Problemy z zaliczkami w PIT-36

Tu należy odróżnić zaliczki wpłacone w ciągu roku i zaliczki należne za rok podatkowy. W zeznaniu powinny być wykazane zaliczki faktycznie wpłacone przez podatnika. Przed naniesieniem do zeznania kwot należnych zaliczek i zaliczek wpłaconych należy przeanalizować np. dowody wpłat lub przelewów oraz prowadzone ewidencje, księgi i w oparciu o dokonaną analizę ustalić kwoty ww. zaliczek.  Pamiętajmy, że zeznanie sporządzamy według stanu na 31 grudnia 2013 r., zatem wpłaty dokonane po tym dniu, z wyjątkiem zaliczki za grudzień 2013 r. zapłaconej do 20.01.2014 r., nie mogą być uwzględnione w zeznaniu, jako zaliczki wpłacone w 2013 r.

Źródło: www.uszgorzelec.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.