Wejście na Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Białogórskiej w Bogatyni, fot. bogatynia.info.plGazeta Wyborcza poruszyła sprawę zaniedbanych cmentarzy ewangelickich na Dolnym Śląsku. Reporterzy odnoszą się również do naszej gminy - w pozytywnym znaczeniu.

Wejście na Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Białogórskiej w Bogatyni, fot. bogatynia.info.pl

Aneta Augustyn, dziennikarka wrocławskiej Gazety Wyborczej odwiedziła dolnośląskie cmentarze "poniemieckie". Wrażenia jakie autorka odniosła podczas wizji lokalnych w nekropoliach, obrazuje tytuł jakim opatrzyła swój artykuł: Na zdewastowanym cmentarzu syf, kiła i mogiła. Nic dodać nic ująć. W naszej gminie jest co najmniej kilka takich cmentarzy, w samej Bogatyni dwa. Jaki jest ich stan? Tego nie da się opisać słowami. Tym bardziej cieszy fakt, że w cytowanym wyżej artykule akurat nasza gmina została poruszona w pozytywnym świetle. Przynajmniej jeden cmentarz jest dobrze zachowany dzięki staraniom ludzi mieszkających w pobliżu i pomocy bogatyńskiej firmy. "Nieliczne dobre przykłady to Krzewina koło Bogatyni, gdzie ewangelicki cmentarz został odnowiony za pieniądze kopalni. Udało się też uratować nekropolię w Jeleniej Górze" - możemy przeczytać w GW. Akurat w przypadku Jeleniej Góry również istnieje bogatyński akcent. Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia). Pisaliśmy o tym szerzej w artykule: Płyty epitafijne z naszej gminy na cmentarzu w Jeleniej Górze.

Cmentarze nie tylko niszczy czas. Warto tu przypomnieć dwie głośne sprawy, które w ciągu kilku ostatnich lat przydarzyły się w naszej gminie. W lipcu 2008 roku na gorącym uczynku złapano 37-latka, który na niemieckim cmentarzu w Opolnie Zdroju niszczył nagrobki i palił krzyże. Wandal zdążył spalić 30 drewnianych krzyży i zniszczyć 40 betonowych nagrobków. Policjantom wyjaśnił, że wcześniej oglądał film, na którym niszczono i palono cmentarze. Sceny z filmu tak go zainspirowały, że sam chciał się przekonać jak to wygląda. Rok wcześniej bogatyńscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 26-letniego mężczyznę, który włamał się do Kaplicy Ewangelickiej w Bogatyni i usiłował skraść mosiężne elementy z zabytkowych organów. Skradzione części chciał sprzedać na złom.

Przeczytaj cały artykuł GW: Na zdewastowanym cmentarzu syf, kiła i mogiła

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

W krainie minerałó…

18-02-2020 Wyświetleń:61 Brak komentarzy

Nietrzeźwy jechał …

17-02-2020 Wyświetleń:424 2 Komentarze

KAS w Sieniawce. Naw…

17-02-2020 Wyświetleń:1147 9 Komentarzy

60,5 tysiąca sztuk …

17-02-2020 Wyświetleń:933 1 Komentarz

Powiat podzielił pi…

14-02-2020 Wyświetleń:1793 11 Komentarzy

Policja poszukuje m…

14-02-2020 Wyświetleń:1695 1 Komentarz

Projektowanie w kont…

14-02-2020 Wyświetleń:690 2 Komentarze

Football Academy og…

14-02-2020 Wyświetleń:258 Brak komentarzy

Posiadał ponad 100 …

14-02-2020 Wyświetleń:1436 3 Komentarze

Mirella Puchowska na…

14-02-2020 Wyświetleń:1227 Brak komentarzy

Ile jest zjeżdżaln…

13-02-2020 Wyświetleń:2026 9 Komentarzy

Przewoził narkotyki…

13-02-2020 Wyświetleń:1021 1 Komentarz

wtorek, luty 18, 2020