
- Domagaliśmy się przywrócenia do pracy trójki pracowników zwolnionych z zakładu za próbę założenia związków zawodowych, respektowania przez niemieckiego pracodawcę polskiego prawa pracy oraz poprawy warunków pracy panujących w zakładzie - informują bogatyńscy związkowcy z NSZZ "Solidarność" KWB Turów. Poniżej pełna realcja spisana przez "S":
"Podstrefa ekonomiczna w Wykrotach - to miało być eldorado dla okolicznych mieszkańców, niestety według wielu relacji ludzi tam pracujących miejsce to powinno się nazywać raczej obozem pracy. W akcji pod drukarnią nie mogło zabraknąć związkowców z kopalnianej "Solidarności", którzy już wcześniej zapowiedzieli swoją pomoc dla wszelkich działań mających na celu pomoc zwolnionym pracownikom w przywróceniu ich do pracy oraz założeniu tam związku zawodowego "Solidarność".
Na pikietujących pod drukarnią czekały policyjne radiowozy oraz policjanci w pełnym ekwipunku bojowym broniąc bramy głównej i eskortując manifestujących. Po godz. 12.00 przemaszerowaliśmy przez strefę ekonomiczną w Wykrotach pokazując tamtejszym pracownikom, że w ich obronie zawsze staną związkowcy, a o godz. 14.00 przed bramą główną drukarni rozdaliśmy ulotki i deklaracje związkowe dla pracowników kończących zmianę pierwszą i rozpoczynających drugą. Zasłonięte flagami kamery zakładu ośmieliły część pracowników i pozwoliły na zabranie od przedstawicieli „Solidarności” materiałów promujących NSZZ "Solidarność" i pokazujących korzyści z należenia do największego w Polsce związku zawodowego.
W ramach związkowej pomocy w tym samym czasie w Warszawie na ul. Motorowej przy siedzibie Zarządu BDN działacze NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze zorganizowali pikietę żądając od prezesa spółki przywrócenia do pracy trzech zwolnionych z niej bezprawnie pracowników.
O godz. 14.30 Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego Franciszek Kopeć wraz z przedstawicielami największych Komisji Zakładowych "Solidarności" kopalni i elektrowni "Turów" próbował wręczyć na zakładzie pracy petycję skierowaną do Zarządu w sprawie powrotu do pracy zwolnionych pracowników i przestrzegania Konstytucji RP, niestety nie został wpuszczony na teren zakładu i nikt nie odważył się by tą petycję, która w rezultacie zostanie przesłana pocztą, odebrać.
Jak zapowiada jeleniogórska „Solidarność” to dopiero ostrzeżenie. W planach było zatrzymywanie Tirów wyjeżdżających z drukarni, jednak na razie zrezygnowano w tego typu działań. Jeśli dzisiejsza demonstracja nic nie przyniesie następne kroki będą zdecydowanie bardziej radykalne z włączeniem w akcję Komisji Krajowej.
Demonstrację „Solidarności” poparły niemieckie związki zawodowe, ich przedstawiciele także demonstrowali przed niemiecką drukarnią. Podczas manifestacji było dużo przedstawicieli mediów z Polski a także z Niemiec, mamy więc nadzieję, że rzetelnie pokażą sytuacje pracowników strefy ekonomicznej w Wykrotach."
Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości soltur.eu