Sesja była transmitowana na żywo w Internecie, fot. na podstawie UMiG BogatyniaDzisiejsza sesja Rady GiM Bogatynia trwała ponad 4 godziny. Radni podnieśli podatki, nie obyło się bez utarczek słownych

W sesji wzięło udział 16 radnych, którzy procedowali zgodnie z założonym wcześniej porządkiem (vide Sesja Rady GiM: uchwały w sprawie wysokości podatków) plus nowe punkty: zmiany w budżecie i w planach zagosopodarowania przestrzennego. To właśnie nowe pozycje wywołały nerwowa atmosferę od samego początku. Radny Wojciechowski zarzucił, że po raz kolejny materiały w tak ważnych sprawach dostarczane są radnym na ostatnia chwilę i że jest to lekceważenie Rady. Burmistrz odpowiadał, że radny celowo chce zdenerwować burmistrza. Według burmistrza tempo to nie wynika z opieszałości tylko z tego, że decyzje podejmowane są z dnia na dzień.

Radni wysłuchali sprawozdania z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni za 2010 rok, które przedstawił kierownik OPS Edward Rak. Kierownik Rak dostał (małe) brawa od radnych po przedstawieniu sprawozdania. Radni i burmistrzowie docenili zaangażowanie i wysiłek OPS-u w pomoc powodzianom. Pojawił się również temat nowej siedziby w remontowanym budynku WOP-u oraz sprawa kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Temat kontroli NIK-u pojawiał się na sesji wielokrotnie i poświęcimy mu więcej uwagi. Radni wysłuchali również informacji o stanie realizacji zadań oświatowych organu prowadzącego za rok szkolny 2010/2011. Sprawozdanie przedstawił wiceburmistrz Jerzy Stachyra, a znalazły się w nim również wyniki egzaminów szkolnych oraz ilość subwencji rządowych w stosunku do dopłat gminnych do placówek edukcyjnych.

Radni przyjęli poprawki budżetowe, z których najważniejsza dotyczyła przekazania dopłat do ceny wody (1,25 mln zł) dla Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni. Zdecydowano również o podniesieniu podatków w 2012 roku. W górę pójdą stawki podatku od środków transportowych i od nieruchomości. Te ostatnie wzrosną o około 4%. Radni zdecydowali również o obniżeniu (a właściwie podwyższeniu) ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2012 rok. Cena kwintala wyniesie 50 zł (w ubiegłym roku było 28 zł, a cena ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego 74,18 zł).

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.