fot. bogatynia.info.plDolnośląski oddział NFZ zerwał kontrakty ze wszystkimi lekarzami specjalistami na terenie województwa. Obecne umowy obowiązywać mają do sierpnia, a na nowe ogłoszono konkurs ofert

Kroki podjęte przez NFZ są konsekwencją wyrywkowej kontroli, która wykazała wiele uchybień, związanych na przykład z brakiem sprzętu lub lekarzy. Zastrzeżenia pojawiły się wobec połowy z kontrolowanych placówek, na przykład lekarz, który miał przyjmować trzy razy w tygodniu, przyjmował tylko raz do późnej nocy.

Zerwanie umów dotyczy 2 600 gabinetów. Według NFZ, fundusz chce płacić za leczenie, a nie za fikcję, a jego celem jest poprawa jakości usług. Po przyjęciu do końca kwietnia nowych ofert, gabinety odwiedzą kontrolerzy, a kontrakt otrzymają tylko te placówki, które będą we właściwy sposób przygotowane do świadczenia usług. Nowe kontrakty mają obowiązywać od 1 września.

Szpital zgorzelecki, gdzie funkcjonuje ponad 20 przychodni specjalistycznych, planuje przy tej okazji rozszerzyć ofertę usług. Zmiany, wprowadzone przez NFZ, dotyczą także naszego SPZOZ, o czym w wypowiedzi dla ArtRadia mówił dyrektor Kulczycki, lecz z jego słów nie wynikało, czy zmierza się do rozszerzenia oferty. Jeśli Bogatynia straci część kontraktów, może to oznaczać pogłębienie problemów w funkcjonowaniu zespołu, borykającego się z coraz wyższymi stratami i rosnącymi zobowiązaniami (vide  SPZOZ utracił płynność finansową - red.).

Problem stanowią także kwoty z tytułu niezapłaconych nadwykonań, co dotyka wiele placówek – na przykład szpital w Zgorzelcu zabiega o 14 mln zł. Bogatyński SPZOZ skierował na drogę sądową sprawę nadwykonań za rok 2010, gdyż nie doszła do skutku ugoda z NFZ.

Do pobrania:

Jerzy Wojciechowski

Podobne artykuły:


Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.