Ryszard Kotys podczas uroczystej sesji RGiM w Bogatyni, fot. TV BogatyniaAktor Ryszard Kotys chce kupić zabytkowy dom w Bogatyni

Ryszard Kotys, aktor znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu pt. "Świat według Kiepskich" chce kupić dom przysłupowy w Bogatyni. Nie zamierza jednak tu zamieszkać. Planuje translokację budynku do Antoniowa koło Starej Kamienicy. Aktor przyjechał do Bogatyni wraz z żoną na "Jarmark Przysłupowy". Brał również udział w nadzwyczajnej sesji Rady Gminy i Miasta poświęconej naszym zabytkom.

Aktor wybrał jeden z najstarszych bogatyńskich domów z zabytkowym piecem chlebowym. Zabytek stoi obecnie przy ulicy Kościuszki 114 w Bogatyni. Dom przysłupowo - zrębowy figuruje w rejestrze zabytków jako wybudowany w 1820 roku. Niemieckie stowarzyszenie, które interesowało się budowlą (w przeszłości zbierano pieniądze na remont domu) na podstawie archiwalnej dokumentacji ustaliło, że 1820 rok to jedynie data przebudowy domu. Wcześniejsza przebudowa była w 1787 roku, a pierwsi mieszkańcy zamieszkali w tym miejscu w 1685 roku. Budynek należał do gminy, jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych został wykupiony przez prywatną osobę.

Zobacz materiał filmowy TV Bogatynia:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.