fot. archiwum bogatynia.info.pl

Otrzymaliśmy z Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia sprostowanie do felietonu Konsolidacja od kuchni. Tekst publikujemy poniżej w całości

"W związku z publikacją nieścisłych i nieprawdziwych informacji w artykule pt. „Konsolidacja od kuchni” autorstwa Pani Anny Maciocha informujemy, że:

1. „Analiza koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni” przygotowana przez Dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala SP ZOZ w Zgorzelcu przedstawiona podczas sesji Rady Gminy i Miasta Bogatynia w dniu 31 sierpnia 2012, to dokument o charakterze ogólnym z informacją o stanie obecnym, zawierającym prognozę, a także kierunek działania i wizję funkcjonowania szpitala w Bogatyni po konsolidacji. W ostatnim akapicie autor dokumentu jednoznacznie informuje, że zapewniona zostanie opieka ambulatoryjna specjalistyczna i podstawowa opieka zdrowotna całodobowa na wysokim poziomie bez straty dla mieszkańców…” ["Analiza koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni” w załączeniu]

2. Nieprawdziwe są również stwierdzenia mówiące o tym, iż „konkurencja miała na pisemne polecenie burmistrza wgląd do wszystkich dokumentów, łącznie z danymi osobowymi – to nie tajemnica?. Formułowanie takiego przekazu sugeruje nieprawne działanie podmiotu reprezentującego organ założycielski. Wizytacja w szpitalu w Bogatyni oraz wgląd do raportów, analiz, dokumentów księgowych i innych danych odbyła się na mocy przyznanych upoważnień oraz na podstawie uchwał intencyjnych dotyczących połączenia szpitali przyjętych przez organy stanowiące, w tym przypadku na mocy uchwały XLII/354/2012 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 22 czerwca 2012 roku oraz uchwały XXIII/179/2012 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 28 czerwca 2012 roku. Celem wizytacji było przygotowanie „Analizy koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni” oraz prezentacja stanowiska podmiotu przyjmującego. [Uchwała XLII/354/2012 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 22 czerwca 2012 roku oraz Uchwała XXIII/179/2012 Rady Powiatu Zgorzeleckiego z dnia 28 czerwca 2012 roku w załączeniu]

3. Nieścisłe i nieprawdzie są również informacje przedstawione przez Panią Annę Maciocha dotyczące spotkań pomiędzy stronami występującymi w sprawie konsolidacji. Z inicjatywy i na prośbę pielęgniarek bogatyńskiego szpitala w dniu 30 sierpnia 2012 miało odbyć się spotkanie w omawianej sprawie. Spotkanie i dyskusja przerodziły się w wiec, bez możliwości prowadzenia rozmów – pomimo trudnych warunków, zebranych wysłuchali przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni, a także radni Rady Gminy i Miasta Bogatynia. Pod koniec sierpnia odbyła się również debata telewizyjna i radiowa – jedna z zaproszonych przedstawicielek pielęgniarek i położnych odmówiła udziału w debacie.

4. Nieścisłe są również sformułowania w akapicie mówiącym o rzekomych zobowiązaniach burmistrza w kwestii oddłużenia placówki. Zaprezentowany pogląd wprowadza w błąd mieszkańców. Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe – mówi o tym artykuł 59 ustawy o działalności leczniczej, której przepisy weszły w życie 1 lipca 2011. To kluczowa ustawa z rządowego pakietu ustaw dotyczących ochrony zdrowia. Tak więc,każdym możliwym przypadku Gmina Bogatynia pokryć musi stratę jaką generuje szpital. Oznacza to tyle, że w przypadku pozostawienia szpitala w obecnym kształcie Gmina Bogatynia, jako organ prowadzący przekazywać będzie nie tylko pieniądze na programy zdrowotne oraz zakup usług wysokospecjalistycznych, ale również na pokrycie straty. W przeciwnym razie szpital z mocy prawa ulegnie prywatyzacji bądź likwidacji. Dotacja dla bogatyńskiego szpitala w 2011 roku wyniosła 2,94 mln, a jego ujemny wynik finansowy w 2011 roku wyniósł ponad 1,6 mln zł – łącznie daje to kwotę blisko 5 mln zł w formie dopłaty za działalność prowadzoną ze stratą. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla wszystkich, ponieważ generowanie przez szpital strat w następnych latach zwiększać będzie zadłużenie gminy - co roku o około 1,5 do 2,0 mln zł, a w ostateczności doprowadzi także do marginalizacji szpitala jako podmiotu prowadzącego działalność leczniczą.

Celem połączenia szpitala w Bogatyni ze szpitalem w Zgorzelcu jest wprowadzenie koniecznych zmian w strukturze organizacyjnej i finansowej, bez starty dla mieszkańców i personelu szpitala w Bogatyni. Wszelkie zobowiązania, które Gmina Bogatynia przyjmie w toku wypracowywanego porozumienia wymagają akceptacji obu rad – podobnie jak miało to miejsce w przypadku uchwał intencyjnych dotyczących woli połączenia szpitali.

Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni

Krótka historia sprawy:

22 czerwca 2012 – Rada Gminy i Miasta Bogatynia podejmuje uchwałę w sprawie zamiaru połączenia Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni z Wielospecjalistycznym Szpitalem – Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

28 czerwca 2012 – Rada Powiatu Zgorzeleckiego podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Miastem i Gminą Bogatynia o połączeniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni z Wielospecjalistycznym Szpitalem Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Lipiec 2012 - Przekazanie pism i upoważnień dla organu przejmującego – upoważnienie do wizytacji i wglądu w stan mienia i dokumentów.

Sierpień 2012 – Wizytacja osób upoważnionych w celu oceny bieżącej sytuacji i przygotowania „Analizy koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni”.

30 sierpnia 2012 – Spotkanie z pracownikami bogatyńskiego SP ZOZ-u w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni.

31 sierpnia 2012 – Przedstawienie „Analizy koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni” podczas sesji Rady Gminy i Miasta Bogatynia. W sesji Rady uczestniczą również dyrekcja oraz pracownicy

5 września 2012 – Komisja ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Gminy i Miasta Bogatynia zapoznaje się z „Analizą koncepcji połączenia WS SP ZOZ w Zgorzelcu i SP ZOZ w Bogatyni”. W posiedzeniu Komisji uczestniczy wiele osób, w tym burmistrzowie, radni członkowie komisji, przedstawiciele bogatyńskiego SP ZOZ-u, a także Pani Anna Maciocha.

17 wrzesień 2012, godz. 10:00 – kolejne posiedzenie Komisji ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Gminy i Miasta Bogatynia.

Wrzesień 2012 – zaplanowane działania:

- spotkania informacyjne z Mieszkańcami Miasta i Gminy Bogatynia,

- przedstawienie szczegółów dotyczących projektu porozumienia.

Ważna informacja dla Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia

W najbliższym czasie zaplanowane zostały spotkania informacyjne z mieszkańcami – o terminach poinformujemy niebawem. Do wszystkich Mieszkańców skierowany zostanie list z informacją o przyczynach i skutkach ewentualnej konsolidacji."

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.