Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa wyroki, które potwierdzają, że kompleks Turów prowadzi działalność zgodnie z obowiązującym prawem. NSA przywrócił wykonalność decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów oraz utrzymał w mocy decyzję o rozszerzeniu pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Turów.
W marcu i maju 2025 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał dwa wyroki, które potwierdzają, że kompleks Turów prowadzi działalność zgodnie z obowiązującym prawem. NSA przywrócił wykonalność decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów oraz utrzymał w mocy decyzję o rozszerzeniu pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Turów. To znaczące zwycięstwo w batalii o wiarygodność i transparentność inwestycji energetycznych w regionie przygranicznym.
Powrót wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Kopalnie mogą prowadzić działalność między innymi pod warunkiem, że posiadają koncesje na wydobywanie węgla opartą o decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, które wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ). Ten ostatni dokument potwierdza, że kopalnie spełniają wymagania ochrony środowiska w sprawie minimalizowania negatywnych skutków swojej działalności.
18 marca 2025 r. NSA uchylił niekorzystny dla Kopalni Turów wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu, który zapadł 1 lutego 2022 r. Niekorzystny wyrok WSA dotyczył rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska . Kopalnia Turów wypełnia właściwie i terminowo wszystkie zapisy decyzji środowiskowej. Wydobycie realizowane jest z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wykonanych zostało wiele inwestycji minimalizujących każde, nawet najmniejsze oddziaływanie na środowisko.
Zielone światło dla bloku nr 7
Kolejny ważny wyrok zapadł 13 maja tego roku. NSA oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold w sprawie braku oceny wpływu emisji gazów cieplarnianych. NSA utrzymał tym samym w mocy wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2021 roku. Sprawa dotyczyła decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla Elektrowni Turów poprzez uwzględnienie nowoczesnego bloku energetycznego nr 7. Sąd potwierdził, że procedura była przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem, z pełnym uwzględnieniem aspektu transgranicznego oraz konsultacjami z Republiką Czeską i Niemcami. Zarzuty fundacji dotyczące braku oceny wpływu emisji gazów cieplarnianych uznano za bezpodstawne.
Blok nr 7 należący do PGE GiEK Oddział Elektrownia Turów został przekazany do eksploatacji w 2021 roku. Jest najnowocześniejszą w Europie jednostką energetycznego spalania paliw pracującą z wykorzystaniem węgla brunatnego i spełnia rygorystyczne wymogi środowiskowe określone m.in. w konkluzjach BAT.
Odpowiedzialność i transparentność
Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzają prawidłowość działań spółki oraz zgodność funkcjonowania kompleksu Turów z obowiązującym prawem. Jest to dowód na to, że PGE GiEK S.A. działa odpowiedzialnie, transparentnie i z pełnym poszanowaniem przepisów środowiskowych.
Dwa korzystne wyroki NSA wyznaczają ważny kierunek dla rozwoju i dalszego funkcjonowania kompleksu energetycznego Turów – ważnego zarówno dla regionu, jaki i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
- artykuł sponsorowany -