Trójosiowe inklinometry będą mierzyć ruchy budynków w wybranych lokalizacjach w regionie libereckim. Następnie eksperci ocenią, czy są one spowodowane działalnością górniczą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Montowany inklinometr, fot. Liberecky Kraj
Od ubiegłego tygodnia czujniki te są instalowane w miastach Hrádek nad Nysą (dzielnica Oldřichov), Václavice i Heřmanice. W listopadzie ubiegłego roku region ogłosił przetarg na czujniki firmy IOTIN, specjalizującej się w tego typu monitoringu. Cena wynosiła 653 400 koron (wliczając VAT). Do tego dochodzą koszty rocznej obsługi, monitoringu i oceny w kwocie 169 400 CZK z VAT. Umowa zawarta jest na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Zwycięzcą przetargu publicznego zostało stowarzyszenie praskich spółek INSET sro i GeoTec-GS, as działających pod nazwą IG monitoring Turow.
"Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i ochrona ich mienia na obszarach najbardziej narażonych na potencjalne przesunięcia terenu. Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Turowa, w tym pieniędzy Fundacji PGE” – powiedział Jiří Klápště, wiceminister środowiska i rolnictwa.
Do przetargu na monitorowanie ruchu budynków za pomocą inklinometrów trójosiowych zgłosiły się cztery firmy, z których trzy spełniły warunki przetargu. Najważniejszym kryterium była cena kontraktu. W listopadzie ubiegłego roku komisja oceniająca wybrała ofertę stowarzyszenia praskich firm INSET sro i GeoTec-GS, as, działających pod nazwą IG monitoring Turow, jako najkorzystniejszą.
"W projekcie wzięły udział gminy Hrádek nad Nysą i Heřmanice, w ramach którego na osiemnastu budynkach zostanie zamontowanych łącznie 36 inklinometrów. Dziś firma umieściła je m.in. w kaplicy Matki Boskiej Pomocnej w Uhelnej czy w budynku przedszkola Slunicko w Václavicach. Od zeszłego tygodnia inklinometry zamontowano także w ośrodku kultury w Heřmanicach. „Planujemy zainstalować je również w remizie strażackiej w Hrádku nad Nysą i kilku budynkach prywatnych” – dodał Jiří Klápště. „Firma ma za zadanie zainstalować inklinometry do 3 marca 2025 r. Rzeczywisty monitoring rozpocznie się dopiero po tym terminie. Zgodnie z umową musi to nastąpić nie później niż 3 kwietnia br.
„Przed instalacją wykonano zdjęcia stanu początkowego monitorowanego obiektu i wskazano dwa odpowiednie miejsca do zainstalowania urządzeń pomiarowych. Wybór lokalizacji zależy od konstrukcji budynku, jego stanu, a także od tego, czy budynek jest ocieplony, czy nie. Montaż odbywa się poprzez przymocowanie inklinometru do konstrukcji za pomocą śruby i kołka metalowego — dodał Petr Karlín, kierownik działu monitoringu geotechnicznego w firmie GeoTec-GS, as.
„Zainstalowane urządzenia mierzą pochylenie w wielu osiach, co pozwala nam monitorować wszelkie zmiany w monitorowanych obiektach. Mówiąc prościej, będziemy monitorować zmiany w płaszczyźnie poziomej, na którą wpływ ma podłoże obiektu i jego podglebie. Pomiary wykonywane są automatycznie kilka razy dziennie, a dane pomiarowe są na bieżąco przesyłane do serwera, gdzie obserwowane są różnice od tzw. pomiaru zerowego, który jest równy wartościom zmierzonym bezpośrednio po zainstalowaniu urządzenia. Te ewentualnie wychwycone różnice można następnie porównać z innymi otaczającymi obiektami. Oceny zmierzonych wartości dokonają eksperci z zakresu diagnostyki budynków. Zgodnie z umową będziemy prowadzić monitoring przez okres dziesięciu lat, a częściowe wyniki będą zawarte w miesięcznych raportach, natomiast pierwsza całościowa ocena będzie miała formę raportu rocznego. Zostaną w nim uwzględnione także inne pomiary, na przykład pomiary z państwowej spółki DIAMO” – dodał Vladimír Chmelík, Dyrektor Działu Systemów Pomiarowych w INSET sro.
Informacje o projekcie i możliwościach zaangażowania się w niego przekazano mieszkańcom za pośrednictwem ulotek i komunikatów od lokalnych burmistrzów w ubiegłym roku. W tym czasie 13 obywateli i dwie gminy (łącznie 18 budynków) wyraziły zainteresowanie udziałem w monitoringu.
„Oprócz nabycia i zainstalowania trzydziestu sześciu inklinometrów, projekt obejmuje również ich regularny serwis, coroczną ocenę wyników pomiarów oraz dokumentację fotograficzną budynków przed zainstalowaniem czujników” – dodała Klápště. „W przyszłości planujemy również zwiększyć liczbę inklinometrów o kolejne dwadzieścia, jeśli inni lokalni mieszkańcy okażą zainteresowanie”.
19 grudnia 2023 r. Rada Kraju Libereckiego zatwierdziła umowę darowizny na inklinometry trójosiowe w celu zdalnego monitorowania ruchów budynków spowodowanych działalnością górniczą w kopalni Turów. Dzięki temu krokowi władze kraju libereckiego wychodzą naprzeciw obawom mieszkańców terenów zagrożonych i dają im większą pewność, że wszelkie przesunięcia budynków spowodowane działalnością górniczą zostaną wykryte w odpowiednim czasie, odpowiednio zarejestrowane i odpowiednio naprawione - informuje Liberecki Kraj.
Źródło: Liberecky Kraj