Za 10 mln złotych można stać się posiadaczem największego pałacu w powiecie zgorzeleckim. Monumentalny pałac wybudowany w 1728, jeden z najpiękniejszych na Górnych Łużycach.
Pałac w Radomierzycach (2014), fot. Oberlausitzerin64 - Praca własna. domena publiczna CC BY-SA 3.0
Na popularnych platformach aukcyjnych pojawiła się wczoraj oferta sprzedaży pałacu w Radomierzycach wraz z przyległym terenem. - Oferujemy unikalny kompleks działek rolnych o łącznej powierzchni około 35 hektarów. Nieruchomość stanowi doskonałą okazję dla inwestorów poszukujących gruntów rolnych z wysokim potencjałem rozwojowym, idealnych do inwestycji w agroturystykę, rekreację lub energetykę. Nieruchomość znajduje się w malowniczej wsi Radomierzyce, w województwie dolnośląskim, blisko granicy z Niemcami. Doskonała lokalizacja z łatwym dostępem dzięki służebności od drogi krajowej nr 352 prowadzącej do przejścia granicznego - możemy przeczytać w ogłoszeniu. Cena wywoławcza to 10 mln zł.
Historia pałacu urywa się 20 lat temu (wg Wikipedi). Budowę pałacu na sztucznej wyspie otoczonej podwójnym pierścieniem rzeki Nysy Łużyckiej rozpoczęto w 1713 roku na polecenie Joachima Zygmunta von Ziegler-Klipphausen, polsko-saskiego szambelana króla Augusta II Mocnego. Początkowo miał zostać wybudowany tzw. zakład wychowawczy dla panien szlacheckiego pochodzenia. Projekt w 1710 roku wykonali: Johann Friedrich Karcher i Matthäus Daniel Pöppelmann. Budowa zakończyła się w 1722 roku a wykańczanie i dekoracja wnętrz trwała do 1730 roku. Dzięki zakwaterowaniu króla Fryderyka Wielkiego w 1745 roku pałac zyskał sławę „Najpiękniejszego Pałacu Łużyc”.
Rezydencja była remontowana w 1856 roku oraz w latach 1875-1876[5]. W 1945 roku pałac został zdewastowany i rozgrabiony[5]. Następnie trafił w ręce Skarbu Państwa. Z biegiem lat był jednak zaniedbywany. Obecnie budowla jest własnością firmy Gerda i znajduje się w remoncie. Właściciel, Marek Głowacki zamierzał otworzyć tutaj hotel i centrum konferencyjne, ale zmarł w 2003 roku.
Opis histotyczny wikipedia.pl