Funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu na jednej z ulic miasta zatrzymali czterech Irańczyków, którzy zamierzali wbrew przepisom dostać się do Niemiec. Pomagał im w tym przestępczym procederze legalnie przebywający w Polsce obywatel Mołdawii. 

7 maja strażnicy graniczni ze Zgorzelca na jednej z ulic prowadzącej do granicy z Niemcami, zatrzymali do kontroli drogowej osobowego mercedesa na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był legalnie przebywający w Polsce 37-letni obywatel Mołdawii, który zamierzał wbrew przepisom przewieźć przez polsko-niemiecką granicę czterech cudzoziemców pochodzących z Iranu. Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu w Polsce. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami oświadczyli, że nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski, skąd samochodem prowadzonym przez Mołdawianina zamierzali przekroczyć wbrew przepisom kolejną, tym razem polsko-niemiecką granicę. Za transport do Niemiec kierowca zażądał od cudzoziemców pięć tys. złotych. Irańczyków zatrzymano za przekroczenie wbrew przepisom granicy z Białorusi do Polski. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia naszego kraju cudzoziemców umieszczono w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Z kolei obywatela Mołdawii zatrzymano za udzielenie pomocy czterem Irańczykom w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski. Mężczyzna usłyszał zarzuty, złożył wyjaśnienia i dobrowolnie poddał karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Niezależnie od tego, zasądzono przepadek korzyści majątkowej, uzyskanej za przerzut cudzoziemców, w kwocie pięciu tys. złotych oraz obciążenie Mołdawianina kosztami prowadzonej sprawy. Dodatkowo wobec mężczyzny wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu jego zakończenia został on umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Źródło: NoOSG

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.