Po interwencji w ratuszu Liberca policja postawiła zarzuty siedmiu osobom. Jedna.z nich została zatrzymana, grozi mu dwanaście lat.

Liberecki ratusz, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Po wtorkowej interwencji policji w libereckim ratuszu i siedzibie jednej firmy zarzuty usłyszało łącznie siedem osób. Wątki dotyczą trzech spraw. Jedna dotyczy udzielania zamówień publicznych na remonty dróg, oskarżonych jest w niej sześć osób, w tym urzędnik gminy. W drugim przypadku jednej osobie postawiono zarzuty w związku z podejrzeniem przyjęcia łapówki i nadużycia władzy wobec urzędnika, w trzecim nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów. Zatrzymano jedną osobę, a w w dalszym terminie powinna zapaść decyzja, czy ktoś trafi do aresztu. 

Sprawę związaną z udzielaniem zamówień publicznych na remonty dróg nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Libercu. Sześciu zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw polegających na uzyskaniu korzyści w udzieleniu zamówienia publicznego, przetargu publicznym i aukcji publicznej, przyjęciu łapówki, przekupstwa, nadużyciu władzy funkcjonariusza oraz naruszeniu obowiązków w kierownictwie cudzej własności. 

"Jedną z oskarżonych jest urzędnik Urzędu Miejskiego w Libercu, któremu za tę przestępczą działalność grozi kara od trzech do dziesięciu lat więzienia. Działalność przestępcza związana jest z udzielaniem zamówień publicznych na remonty dróg na terenie Statutowego Miasta Liberec. W jednym przypadku do czynu doszło w związku z udzieleniem zamówienia publicznego przez miasto Smržovka" – powiedziała cytowana przez dziennik Liberecka Drbna Kateřina Doušová, zastępca prokuratora rejonowego. 

Dwie pozostałe sprawy nadzoruje liberecki oddział Prokuratury Okręgowej. W jednym przypadku jednej osobie zastosowano ograniczenie wolności i postawiono zarzuty przyjęcia łapówki oraz przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza. „Za tę przestępczą działalność oskarżonemu grozi kara od pięciu do 12 lat więzienia. Jest to działalność przestępcza o charakterze korupcyjnym, polegająca na wykorzystywaniu stanowiska publicznego do uzyskania korzyści lub korzyści informacyjnych dla innych podmiotów w związku z zarządzaniem majątkiem Statutowego Miasta Liberec” – dodała Doušová. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji może powinien to być zastępca burmistrza. Jednym z oskarżonych z gminy Liberec jest kierownik wydziału zarządzania majątkiem publicznym.

W sprawie trzeciego przypadku nie można jeszcze nic powiedzieć. „Postępowanie karne jest w toku, nikomu dotychczas nie postawiono zarzutów, a ze względu na sytuację procesową nie można udzielić bliższych informacji w tej ostatniej sprawie” – dodała prokuratura. 

Według czeskiej prasy regionalnej już we wtorek mówiło się o ośmiu możliwych oskarżonych, ósmym powinien być właściciel firmy budowlanej, jednak w tej sprawie policji nie udało się jeszcze przekazać mu postanowienia o wszczęciu postępowania karnego. Interwencja policji trwała od wczesnych godzin porannych we wtorek do około godziny 10:30 wieczorem. „Przeszukanie odbyło się w dwóch biurach w budynku starego ratusza oraz w biurze w willi przy ulicy Jabloneckiej. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.