W pobliżu polskiej granicy, na zboczach Guślarza może stanąc 6 nowych wiatraków, obecnie jest ich 13.

Wiatraki po czeskiej stronie Guślarza, fot. archiwum 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wroclawiu podaje do publicznej wiadomości, iż wpłynęło od Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej, powiadomienie dotyczące planowanej budowy farmy energetycznej (wiatrowej) "Václavice" na terenie gminy Hrádek nad Nisou, dla której przeprowadzane jest postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko. Planowana inwestycja obejmuje budowe 6 nowych turbin wiatrowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, i stanowi rozbudowę istniejącej już farmy wiatrowej, na której obecnie znajduje się 13 turbin.

W ww. piśmie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zwrócił sie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wroctawiu o wyrażenie stanowiska w kwestii zasadności przystapienia Rzeczypospolitej Polskiej do postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko farmy wiatrowej "Václavice" na prawach Strony narażonej, przekazanie uwag i wskazanie kwestii, które powinny zostać ocenione przez Stronę czeską w ramach oceny oddziaływania na środowisko podczas przygotowywania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, a także zapewnienie udziału społeczeństwa z możliwością składania uwag i wniosków, niezwłocznie po stwierdzeniu zasadności przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko na prawach Strony narażonej.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, mając na względzie zasadę przezorności, opinię Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, uwzględniając możliwe oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym warunki życia i zdrowie ludzi, a także biorąc pod uwagę ryzyko konfliktów spolecznych, stwierdził zasadność przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko farmy wiatrowej "Václavice" na prawach Strony narażonej, o czym poinformował Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Wgląd w dokumenty przekazane przez Stronę czeską, Całość materiału można pobrać pod adresem:

https://owncloud.gdos.qov.pl/index.php/s/hPYICYDdHBjmsMk

Ponadto, każdy może zapoznać się z dokumentami zebranymi w przedmiotowej sprawie wyłożonymi do wglądu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wroclawiu. W terminie od dnia 3 kwietnia 2024 r. do dnia 2 maja 2024 r. (włącznie) każdy może zgłaszać Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska we Wroclawiu uwagi i wnioski dotyczące przedmiotowego postępowania. 

Więcej o farmie Vaclavice.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.