- artykuł sponsorowany -

Rozwój zmysłów dziecka rozpoczyna się w okresie płodowym. Po urodzeniu maluch używa ich do poznawania otaczającego świata. Chciałbyś wspierać rozwój zmysłów dziecka, aby odpowiednio ukształtować jego rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny? Dowiedz się, jak to możesz zrobić.

Zabawy na rozwijanie zmysłu dotyku

System dotykowy jest najważniejszym systemem sensorycznym u człowieka. Zmysł dotyku umożliwia komunikację pomiędzy maluchem, a światem zewnętrznym. W skórze znajdują się receptory czuciowe, które zajmują największy obszar ludzkiego ciała. Dlatego tak ważny jest rozwój zmysłu dotyku u dziecka nie tylko poprzez głaskanie, przytulanie, ale również przez odpowiednią zabawę.

Jak rozwijać zmysł dotyku u malucha? Najprostszym sposobem są zabawy z masami plastycznymi. Może to być plastelina, ciastolina, masa solna, piasek kinetyczny czy slime. Dzieci mogą z nich tworzyć różne kształty, lepić figurki, wałkować, ugniatać, a nawet kroić. Co ciekawe, zabawy z tymi substancjami są zalecane jako rodzaj terapii dla dzieci nadpobudliwych i autystycznych, ponieważ uczą skupienia, koncentracji i mają właściwości uspokajające.

Formą rozwijania zmysłu dotyku jest również chodzenie boso po trawie, kamieniach, folii bąbelkowej czy drewnie. Możesz też pobawić się z dzieckiem w popularną grę „Idzie rak nieborak”, latem zakopywać stopy w piasku i moczyć w jeziorze, a zimą w gorącej kąpieli z pianą i bąbelkami.

Zabawy na rozwijanie zmysłu smaku

Preferencje smakowe u dziecka kształtują się już w okresie płodowym. Po urodzeniu wpływ na zmysł smaku ma również to, co je karmiąca mama w okresie laktacji, a także sposób rozszerzania diety malucha.

Rozwijanie zmysłu smaku jest niezwykle ważne pod kątem wspierania jego naturalnego rozwoju i integracji sensorycznej. Maluch, eksperymentując ze smakami, otwiera się na nowe owoce, warzywa, nabiał, mięso czy ryby.

Jak można rozwijać zmysł smaku u dziecka? Dobrym sposobem jest zabawa o nazwie zgadywanka. Przygotuj różne produkty – soli cytrynę, miód, gorzkie kakao, czekoladę, a następnie zakryj dziecku oczy. Niech próbuje każdego produktu i zgaduje, co to jest oraz jaki ma smak.

Na co dzień możesz też tworzyć małe dzieła sztuki na dziecięcym talerzu. Z różnych przekąsek, kawałków wędlin, serów, owoców i warzyw, spróbuj stworzyć z dzieckiem jadalny obrazek np. zwierzątko. Potem posmakujcie wasze kulinarne dzieła.

Zabawy na rozwijanie zmysłu wzroku

Wzrok to najsłabiej rozwinięty zmysł w chwili narodzin, a najintensywniejszy czas rozwoju percepcji wzrokowej przypada na okres między drugim, a siódmym rokiem życia. W tym czasie należy pomóc dziecku doskonalić umiejętność widzenia za pomocą prostych zabaw.

Już od najmłodszych lat możesz ćwiczyć z dzieckiem rozpoznawanie barw, segregując obrazki bądź przedmioty według nasycenia koloru. Ciekawą propozycją zabawy jest również dobieranie kształtów do form w drewnianych układankach, rzuty do celu piłeczką, układanie puzzli, modeli postaci, czy nawlekanie koralików na sznurek.

Wzrok kilkumiesięcznego dziecka warto stymulować poprzez pokazywanie kontrastowych książeczek, pluszaków czy zawieszek do wózka. Ponadto możesz zakładać dziecku skarpetki w intensywnych kolorach – brzdąc, bawiąc się swoimi nóżkami, będzie skupiał na nich swoją uwagę.

Zabawy na rozwijanie zmysłu węchu

Przygotuj małe słoiczki i umieść w nich intensywnie pachnące produkty. Może to być laska wanilii, płatki róży, ekstrakt miętowy, świeży plaster cytryny itd. Zaproś do zabawy swoje dziecko, zawiąż mu oczy i podstawiaj słoiczek tuż pod nos malca, zadając mu pytanie, co czuje. Ta gra świetnie stymuluje zmysł węchu, a gdy połączysz ją z jedzeniem i próbowaniem potraw – rozwija także zmysł smaku.

Ćwiczenia zmysłu węchu pomagają niejadkom, bowiem większa ilość bodźców ma bezpośredni wpływ na pobudzenie apetytu u dziecka. Przy okazji dowiesz się, jakie zapachy lubi Twój maluch, a które woli unikać. Treningi węchowe to również świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w długie jesienne wieczory. Z pewnością dostarczą mnóstwo śmiechu i zabawy.

- artykuł sponsorowany -

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.