Dziesiątki nowych stawów i mokradeł wkrótce zabłysną na w rejonie Frydlantu. Po wielomiesięcznych przygotowaniach ruszy projekt działań mających na celu zatrzymanie wody w krajobrazie.

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Oprócz stawów, w niektórych miejscach powstaną również tereny podmokłe. Stawy i tereny podmokłe zostaną zrewitalizowane na wybranych obszarach, gdzie udało się wynegocjować z właścicielami gruntów. Na przykład kilka stawów zostało już utworzonych eksperymentalnie na terenie Frydlantskiej Szkoły Rolniczej, gdzie do ich stworzenia wykorzystano stare i niedziałające rurociągi na polach. Szereg innych ponownie powstanie na gruntach będących pod zarządem szkoły. „W przyszłości we Frydlancie będzie 35 basenów, 27 mniejszych basenów o powierzchni 3933 metrów kwadratowych i 8 większych basenów o powierzchni 4131 metrów kwadratowych.

W ten sposób powrócimy do krajobrazu naturalne elementy, które zostały usunięte przez niewrażliwe melioracje w połowie ubiegłego wieku, w jednym z miejsc zostanie usunięty nieużywany betonowy dół na kiszonkę” – opisał Václav Židek, radny zajmujący się tematem środowiska i rolnictwa Kraju Libereckiego. Zdaniem Žideka trudniej będzie zatamować doliny, których poziom będzie się wahał, bo wypełnią je wody podziemne i powierzchniowe. Realizacja projektu budowy basenu poprzedzona była wielomiesięcznymi przygotowaniami i negocjacjami. Tym bardziej, że właściciele gruntów są różni i z każdym trzeba było rozprawić się z osobna, a także przekonać ich o przydatności basenów. Na przykład w jednej miejscowości region musiał uzgodnić z Państwowym Urzędem Gruntów przejęcie gruntu pod nienazwany kanał wodny odprowadzający wody deszczowe z miejscowości. „Negocjacje dotyczące gruntów trwały długo, ale ludzie z wydziału inwestycji i zarządzania nieruchomościami wykonali świetną robotę”, zauważył Zbyněk Miklík, zastępca hejtmana ds. inwestycji. Materiał wydobyty z miejsc, w których powstaną baseny, nie zostanie nigdzie wywieziony, ale zostanie ponownie wykorzystany na miejscu do kształtowania krajobrazu.

Źródło: Liberecki Kraj

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.