Piętnaście lat temu Polska i Czechy weszły do strefy Schengen. Jak zmieniło to życie na naszym trójnarodowym pograniczu? Jak było wcześniej, a jak jest teraz? Tej i wielu innym zmianom i zjawiskom zachodzącym na naszym pograniczu poświęcone będzie spotkanie w Miejskim Domu Kultury, w środę 29 marca.  

W programie jubileuszowego wydarzenia pokaz filmów prezentujących region przygraniczny wokół Bogatyni. Ich twórcy, badacz regionu Dawid Smolorz i fotograf Thomas Voßbeck, pytali mieszkańców trójstyku o ich doświadczenia związane z granicami i ich otwarciem. W nagranych wywiadach utrwalili również szczególne cechy regionu, takie jak kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Turów, zaginione wsie, podzielone miasta, czy tranzytowe osobliwości. Gościem spotkania będzie też Frank Seibel z firmy Kulturservice Görlitz, który podzieli się z widzami swoimi doświadczeniami z okresu przed przystąpieniem Polski i Czech do struktur europejskich.

Organizatorami wydarzenia są Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Poczdamu i Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz.

Kiedy: 29.3.2023, godzina 18:00

Gdzie: Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

Wstęp wolny, wydarzenie w języku polskim i niemieckim (tłumaczenie symultaniczne).

źródło: UM Zgorzelec 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.