23 stycznia radni podejmą uchwałę w sprawie wystąpienia do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu o wydanie opinii w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Bogatyni oraz w sprawie przekazania projektu uchwały Rady Miejskiej w Bogatyni w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Bogatyni do właściwych organizacji związkowych celem przedstawienia opinii.

Mimo, że niedawno burmistrz ogłosił poszukiwanie nowego komendanta, Straż Miejska w Bogatyni może być zlikwidowana. Pomysł taki ma klub radnych. Projekt uchwały zakłada wszczęcie procedury likwidacyjnej. W związku z zamiarem likwidacji Straży Miejskiej w Bogatyni, funkcjonującej jako gminna jednostka budżetowa radni zdecydują o wystąpieniu z wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu o wydanie opinii w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Bogatyni. Projekt uchwały w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Bogatyni zostanie również skierowany do właściwych organizacji związkowych celem przedstawienia opinii.

Radni zdecydują również o ewentualnym upoważnieniu Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia do zawiadomienia Wojewody Dolnośląskiego o wystąpieniu do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu o wydanie opinii w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Bogatyni.

Ustawowy obowiązek zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu oraz poinformowania Dolnośląskiego Wojewody wynika z ustawy o strażach gminnych, zgodnie z którym rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, o czym zawiadamia wojewodę. W przypadku nieotrzymania opinii, rada gminy może rozwiązać straż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii.

Obowiązek przedłożenia projektu uchwały właściwym związkom zawodowym wynika z ustawy o związkach zawodowych. Opinię należy przedstawić w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu uchwały. Nieprzedstawienie opinii w wyznaczonym terminie traktowane jest jako rezygnacja z prawa jej wyrażenia.

Procedurę rozwiązania lub likwidacji Straży Miejskiej jako inicjatywę uchwałodawczą złożył przedstawiciel klubu radnych "Razem z ludźmi". Straż miejska została utworzona w Bogatyni w 1991 roku, w 1998 została przekształcona w jednostkę budżetową. Roczne utrzymanie jednostki kosztuje budżet Bogatyni ok. 2 mln zł.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.