- Przekazałem na aukcję WOŚP, zachęcam do zakupu. Ostatni bogatyński Vermouth Bianco z Centralnych Piwnic Win Importowanych Zakład w Bogatyni. Z 1991 - poinformował darczyńca. To prawdziwy biały kruk.

Ostatni bogatyński Vermouth, fot. dzięki uprzejmości S. Zamożny

Jak informowaliśmy na Ostatni bastion "winiarni" sprzedany został 12 lat temu. Zdarza się, że trunki rodem z Bogatyni można jeszcze kupić na popularnych serwisach aukcyjnych - np. Ciociosan z 1990 roku wyceniono na 700 zł.  Bogatyńskie Piwnice Win Importowanych z Krajowego Rejestru Gospodarczego zostały wykreślone w 2004 roku. Produkcja win (i dżemów) na terenie obecnych galerii handlowych ma długą i bogatą historię. 

W 1861 roku Beniamin Rolle przejął małą destylarnię w Bogatyni, którą przekształcił w szybkim czasie w zakład owocowo-warzywny i winiarski. Na początku XX wieku firma Rolle była jednym z najsłynniejszych tego typu zakładów w Niemczech. Po wojnie Centralne Piwnice Win Importowanych i  dalej Bogatyńskie Piwnice Win Importowanych. Zakład został zlikwidowany i zburzony, a na terenie powstał... market.

Darczyńcą "ostatniej paróweczki" jest bogatyński artysta Sławomir Zamożny (vide Mural miejski już gotowy). Artysta znany jest ze swojej filantropii związanej z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Kilka lat temu namalował obraz słynnego bogatynianina Carla Augusta Preibischa, który został zlicytowany w 2012 roku - pisaliśmy na ten temat w artykule Zlicytują Preibischa. Więcej o finale WOŚP w Bogatyni: "31. Finał WOŚP w Bogatyni" - 29.01.2023.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.