(22.06) Można już podziwiać nowy mural, który powstał na ścianie dawnej willi fabrykanta Carla Augusta Preibischa przy ul. Kościuszki 24 w Bogatyni.

Mural miejski nawiązuje do tradycyjnej, łużyckiej zabudowy naszego regionu. Jego autorem jest Sławomir Zamożny, bogatynianin, który maluje od ponad 30 lat. Prace artysty wystawiane były m.in.: w bogatyńskiej galerii stopART, w Zittau, Frydlancie, Hradku n. Nysą, Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Dzierżoniowie. Wiele obrazów znalazło właścicieli za granicą. Nowo powstały mural inspirowany jest cyklem tematycznych prac Sławomira Zamożnego „Chałupy łużyckie”, który cieszy się dużym uznaniem odbiorców. Odsłonięcia muralu, w obecności artysty Sławomira Zamożnego, dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Turystyki i Promocji Monika Nawrot. W trakcie uroczystości burmistrz podkreślił, że temat muralu wybrany został nieprzypadkowo, aby w taki sposób podkreślić kulturę i tradycję regionu, a także zmieniać Bogatynię w bardziej kolorowe, inspirujące miejsce.

W uroczystości odsłonięcia udział wzięli również: inspektor d/s zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Jeleniej Górze Jan Sobota, Dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Patryk Stefaniak, Dyrektor Bogatyńskiego Ośrodka Kultury Anita Szakiel-Sosnowska, Naczelnik Wydziału Inwestycji Aleksandra Kołodyńska-Wojciechowska, a także pracownicy MZGK, GPO i wydziałów Inwestycji oraz Rozwoju, Turystyki i Promocji UMiG, którzy uczestniczyli w realizacji tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy wszystkich do robienia zdjęć przy muralu i przesyłania ich na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz ze zgodą na publikację przesłanego zdjęcia.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.