Dom przy Alei Żytawskiej 30 nabiera blasku. Odtworzono skradzione drzwi i wyczyszczono portal. Prace zostały wsparte przez Gminę Bogatynia.

- Odtworzenie stolarki drzwiowej, czyszczenie portalu, obramowań okiennych i cokołu. Taki zakres prac konserwatorskich został dziś odebrany przez Inspektora Delegatury WUOZ. Renowacja została wsparta ze środków Gminy Bogatynia. Oryginalne drzwi z budynku po powodzi i pożarze w 2010 roku zostały skradzione. Na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej udało się je odtworzyć. Wykonawca stolarki Firma Mietek M. Baszak Ubocze - poinformowała w mediach społecznościowych Elżbieta Lech-Gotthardt. 

Jak mogliśmy przeczytać przy okazji Dnia Otwartych Domów Przysłupowych (w 2015 r.) pierwsza wzmianka o nieruchomości pochodzi 1686. Dzięki istniejącym dokumentom katastralnym istnieje możliwość ustalenia zdarzeń własnościowych do 1938 roku. Istniejąca na portalu data 1836 wskazywać może na jego przebudowę lub odbudowę. Sklepione piwnice w budynku są zdecydowanie starsze niż data na portalu. Pomimo dotkliwego zniszczenia budynek zachował walor autentyczności. Obiekt posiada zwartą dwukondygnacyjną bryłę założoną na rzucie zbliżonym do litery "L" zwieńczoną dwuspadowym wysokim dachem naczółkowym. Budynek zachował reprezentatywny dla budownictwa wiejskiego układ wnętrza. W parterze dwie izby zrębowe są podzielone przelotową sienią z jednej strony na część mieszkalną z drugiej gospodarczą (warsztat tkacki). Charakterystycznym elementem domu są okna w ościeżach z profilowanymi opaskami i snycersko opracowanymi parapetami. Ponadto detal kamienny w postaci: cokołu z piaskowca pod całym budynkiem, obramowań okiennych w parterze przy wejściu i w piwnicach oraz reprezentacyjny portal.
Po powodzi w 2010 opuszczony budynek został podpalony. Spłonęła cała konstrukcja dachu. Dzięki determinacji nowej właścicielki i wsparciu otrzymanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu budynek został uratowany. Aktualnie w budynku trwają prace konserwatorsko-budowlane.

W przyszłym roku terenu wokół domu ma wyprowadzić się targowisko i rozpocznie się druga część rewitalizacji Alei Żytawskiej. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.