Jak poinformował przedwczoraj portal Bolec.Info dyrektor ZOZ Bolesławiec Kamil Barczyk zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia z koncepcją utworzenia nowego podmiotu leczniczego konsolidującego Szpital św. Łukasza w Bolesławcu, Samodzielny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bogatyni. 

Nasz portal o sprawie pisał na początku października w artykule TVP: szpital w Bogatyni będzie połączony o zamiarze konsolidacji. "Fakty" Telewizji Polskiej Wrocław wówczas podały, że szpital w Bogatyni ma być połączony ze szpitalem w Bolesławcu i Zgorzelcu. "Na Dolnym Śląsku powstaje pierwsze konsorcjum szpitali" - informowały "Fakty". "Bolesławiec, Zgorzelec i Bogatynia to przygraniczne placówki medyczne, które już niedługo mają zostać połączone. Efektem ma być znacząca poprawa dostępności usług medycznych dla pacjentów. Każda z placówek będzie miała swoją specjalizację tak jak – Zgorzelec onkologię z radioterapią, a Bolesławiec chirurgię z najnowszym blokiem operacyjnym" mogliśmy usłyszeć w programie informacyjnym Telewizji Polskiej Wrocław.

Temat wywołany był również na sesji Rady Miejskiej w Bogatyni 21.10.2022. W sprawach różnych radny Zbigniew Szatkowski zapytał o doniesienia medialne związane informacjami o konsolidacji naszego szpitala. Jak opisuje w mediach społecznościowych radny Dominik Zawada burmistrz Wojciech Dobrołowicz poinformował, że nie ma żadnych decyzji w tym zakresie i konkretnych rozwiązań więc więcej wokół tego szumu medialnego niż konkretnych działań. Burmistrz mówił, że jesteśmy otwarcie na współpracę lecz wszystkie zaproponowane rozwiązania będą szeroko konsultowane. Aktualnie „na stole leży” program naprawczy szpitala, który zakłada trzy rozwiązania tj. optymalne, restrykcyjne, długoterminowe.

Bolec.info zdradza więcej szczegółów pomysłu: propozycja koncepcji stworzenia nowej organizacji planowana jest na pierwszy kwartał 2023 roku. Organem tworzącym byłby związek powiatów i gminy. Projekt wymaga szerokich konsultacji społecznych i prawdopodobnie będzie dyskutowany na najbliższej sesji Rady Powiatu Bolesławieckiego. Portal, powołując się na pismo dyrektora Kamila Barczyka do Narodowego Funduszu Zdrowia, przytacza aż 15 korzyści z pomysłu. 

W cytowanym uzasadnieniu można przeczytać, że oprócz lepszej optymalizacji świadczeń zdrowotnych zauważalna będzie m.in. "koncentracja specjalistycznego leczenia w najbardziej w najbardziej kompetentnych oddziałach"; "uzyskanie kompleksowości leczenia poprzez stworzenie jednolitej struktury organizacyjnej" " zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych" czy "możliwość tworzenia nowych oddziałów oraz poradni i objęcia większą populacją mieszkańców".

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.