Bogatynia zabarwiła się zielenią i czernią. Po raz pierwszy z okazji górniczego święta wywieszono w całym mieście flagi. 

Górnicze flagi powiewają przed Urzędem Miasta i Gminy i w całej Bogatyni, fot. bogatynia.info.pl

- Po raz pierwszy na ulicach Bogatyni powiewają górnicze flagi z okazji święta górników.  Barbórka jest bliska wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Bogatynia. W Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” od pokoleń pracowały i pracują rodziny z tego terenu.  Wywieszenie flag na ulicach Bogatyni jest naszym wyrazem szacunku i sympatii dla Górników Turowa. Niech żyje nam Górniczy Stan - poinformował burmistrz Wojciech Dobrołowicz w mediach społecznościowych. Flagi w barwach górniczych ozdabiają całe miasto. Kolor zielony, to tęsknota za przyrodą, czarny symbolizuje ciemności panujące pod ziemią. 

Barbórka to inaczej Dzień Górnika, czyli tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Oficjalne obchody bogatyńskiego święta górników obchodzony były pod koniec listopada (informowaliśmy o tym w artykule Barbórka w Kopalni Turów). 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.