Uroczystym przecięciem wstęgi 22 września 2022 roku oficjalnie zatwierdzono rozpoczęcie działalności nowego oddziału produkcyjnego firmy DGS Druckguss Systeme s.r.o., która produkuje odlewy ciśnieniowe ze stopów aluminium i magnezu dla przemysłu motoryzacyjnego.

Fabryka we Frýdlancie rozpoczęła eksploatację próbną już 30 czerwca 2022 roku, po zatwierdzeniu konstrukcji i technologii. Obecnie zatrudnia około 100 pracowników, a do 2025 roku w halach produkcyjnych powinno pracować nawet 400. Celem DGS jest maksymalne wykorzystanie potencjału roboczego okolicy Frydlantu i usług regionu.

Nowa hala produkcyjna została wybudowana we Frýdlancie nad rondem po lewej stronie w kierunku miejscowości Kunratice. Jest to drugi zakład produkcyjny DGS w Czechach, firma działa w pobliskim Libercu od 1991 roku.

"Nowo pozyskane projekty części konstrukcyjnych dla firm Mercedes, Audi i BMW zadecydowały o tym, że nasze pierwotne plany były całkowicie nieadekwatne z punktu widzenia planowanej budowy dla przyszłości firmy. Głównym powodem była wielkość odlewów, a co za tym idzie nieodpowiednia infrastruktura zakładu w Libercu i nieefektywność produkcji, wysokie koszty budowy, technologii przenoszenia itp. Musieliśmy więc przewartościować nasze plany i podjąć fundamentalną decyzję, która logicznie skierował nas do budowy nowego zakładu – wyjaśnia dyrektor produkcji nowego zakładu DGS Luboš Pfohl. Ze szczegółowego przeglądu, który firma przeprowadziła łącznie w 8 krajach Europy Wschodniej, okazało się, że Czechy zostały wybrane jako preferowana lokalizacja, mimo że nie była to "najtańsza opcja" budowy. Głównymi argumentami były: rentowny zakład w Libercu, dostępne know-how w produkcji elementów konstrukcyjnych, ale przede wszystkim jakość i stabilny personel, który był kluczem do udanego rozpoczęcia produkcji w dostępnym Frydlancie. Odpowiednia działka i wsparcie administracji państwowej na placu budowy, które poparto podpisaniem memorandum w dniu 9 lipca 2019 r., przekonały właścicieli firmy DGS, że realizacja budowy na terenie zielonym w Frydlant byłby właściwą decyzją dla przyszłości całej grupy DGS.

W marcu ubiegłego roku na terenie rozpoczęły się prace ziemne, które rozpoczęły pierwszy etap budowy. 28 kwietnia 2021 r. wmurowano kamień węgielny z okazji oficjalnego rozpoczęcia budowy. Konstrukcja dosłownie rozrosła się na naszych oczach, a w ciągu roku od uroczystego otwarcia do nowej hali zaczęły przenosić się technologie i maszyny. Ostatniego czerwca br. odbył się odbiór konstrukcji i technologii oraz rozpoczęto próbną eksploatację. "Obecnie wszystko podlega testom technologicznym we wszystkich operacjach produkcji odlewów strukturalnych, co zaowocuje audytami klientów, a następnie uruchomieniem produkcji seryjnej dla naszych strategicznych klientów" – dodaje Luboš Pfohl.

W oddziale Frydlant pracuje obecnie około stu pracowników. Szkolenie nowych pracowników dla Frydlantu odbywa się obecnie w zakładach pracy w Libercu, aby pracownicy wchodzili do nowego zakładu z doświadczeniem z bieżącej działalności. Firma zamierza zrekrutować więcej pracowników.

Po dwóch, trzech latach firma DGS Druckguss Systeme przygotowuje się do budowy drugiej części kompleksu. Po jej zakończeniu planuje zatrudnić do 400 osób. "Zaletą ostatecznej formy frydlanckiej filii są miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców, którzy nie będą już musieli dojeżdżać do pobliskich miast i wsi. DGS Druckguss Systeme planuje również maksymalne wykorzystanie oferty usług w regionie oraz współpracę z lokalnymi firmami" – zapewnia Luboš Pfohl.

Nowa hala produkcyjna we Frydlancie spełnia wymagania OOŚ (Ocena Oddziaływania na Środowisko). Wykorzystuje również, podobnie jak np. filia w Libercu, system destylacji próżniowej ścieków, który filtruje ścieki z technologii i zawraca je z powrotem do systemu.

Firma DGS Druckguss Systeme s. r. o. zajmuje się produkcją odlewów ciśnieniowych ze stopów aluminium i magnezu, głównymi odbiorcami są firmy samochodowe Daimler, Audi, BMW i inne. Zaletą odlewów DGS są doskonałe właściwości mechaniczne przy niskiej wadze.

"To mały cud, że trzy lata po tym, jak firma DGS kupiła tutaj ziemię, stoimy w gotowej fabryce, która jest w stanie wyprodukować najnowocześniejszą technologię odlewania aluminium. To korzyść dla Frýdlantu i okolic, ponieważ w drugiej fazie dać pracę nawet czterystu osobom, co oczywiście pomoże regionowi. Przemysł tutaj wykonał dużo pracy w latach 90. i to jest sposób na ponowne ekonomiczne wznowienie - mówi burmistrz Frydlantu Jiří Stodůlka.

"Cieszę się, że projekt nowej fabryki został zrealizowany, w miarę możliwości pomogliśmy DGS w naszych poszczególnych funkcjach. Wypełniliśmy to, co obiecaliśmy w memorandum. Teraz to od rządu zależy, jak podejdzie do projekt nowego połączenia drogowego z Frydlantu do Liberca, co jest również bardzo ważne ze względu na lokalny biznes” – podsumowuje wiceburmistrz Frydlantu Dan Ramzer.

Źródło, foto: mat. pras. Miasta Frydlant

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.