Łącznie 125 000 euro rocznie przez 23 lata będzie przesyłane przez Kraj Liberecki do Euroregionu Nysa, zarządzającego Turowskim Funduszem Małych Projektów. Jest to wkład w finansowanie projektów środowiskowych. Rada zatwierdziła również wczoraj listę członków Komisji Oceniającej Turowski Fundusz Małych Projektów dla Regionu Libereckiego. Wkład musi jeszcze zostać zatwierdzony przez radę regionalną.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. archiwum bogatynia.info.pl

„Celem funduszu jest wzmocnienie ochrony środowiska Czech i Polski w sąsiedztwie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów” – powiedział hejtman Martin Půta. „Z funduszu finansowane będą projekty lokalne i regionalne. Ze strony polskiej Ministerstwo Środowiska dołoży 250 tys. euro”.

Ministerstwo Środowiska wezwało Kraj Liberecki do utworzenia funduszu i wniesienia 50% wsparcia finansowego ze strony czeskiej. „Oprócz rocznej składki członkowskiej Euroregionu, region Liberecki będzie płacić także nadzwyczajne składki na finansowanie projektów w ramach Turowskiego Funduszu Małych Projektów. Zgromadzenie Ogólne Euroregionu Nysa może zdecydować o specjalnym wsparciu finansowym dla członka Euroregionu w wyjątkowych przypadkach – dodał Martin Půta.

Pierwsza regularna wpłata pieniężna w wysokości 125 000 euro zostanie przelana na konto Euroregionu Nysa, którego członkiem jest Kraj Liberecki najpóźniej do 18 listopada 2022 r. Styczeń 2044.

„Warunki rzeczowe, czasowe i finansowe składania wniosków o dotację z funduszu zostaną szczegółowo określone w corocznym ogłoszeniu o naborze, który zostanie zatwierdzony przez komisję funduszu. Terytorium programowe funduszu zaproponowane do pierwszego naboru w 2022 r. znajduje się na terytorium Czech i Polski wzdłuż granicy państwowej. Autoryzowanymi wnioskodawcami w pierwszym naborze będą gminy znajdujące się na tym konkretnie określonym terytorium i ich organizacje – powiedział Václav Židek, radny Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa. „Wspierane projekty usprawnią pracę z wodą na terenach wiejskich i osadach lub poprawią jakość powietrza. Wnioskodawcami w tym pierwszym naborze będą gminy. W kolejnych latach rozważany jest szerszy zakres kandydatów."

W skład komisji funduszu wejdzie pięciu przedstawicieli Kraju Libereckiego oraz pięciu przedstawicieli polskiego województwa dolnośląskiego. Komisja Funduszu ogłasza przetargi i decyduje o przyznaniu dotacji. Członkami komisji dla Kraju Libereckiego są: radny Václav Židek, Petr Dobrovský, dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego, s.r.o.; Jiří Hušek, dyrektor Libereckiego Biura Regionalnego Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu Republiki Czeskiej; Petra Stejskalová z Funduszu Małych Projektów Euroregionu Nysa i Jitka Doubnerová z Lokalnej Grupy Działania Frýdlantsko i Lokalnej Grupy Działania Podještědí

„Obecnie zbiera się 115 planów projektów z gmin w obszarze przygranicznym wokół Turowa z Czech i Polski. Część planów dotyczy retencji wody w krajobrazie i nasadzeń zieleni, część dotyczy odpadów i zasobów odnawialnych. Plany projektów nie są już wstępnie zatwierdzonymi wnioskami, a jedynie niewiążącą informacją o tym, jakie projekty są planowane na tym obszarze” – powiedział Půta. Projekty obejmują m.in. poprawę źródeł, stawów, retencjonowanie wody na wsi w okolicach Chrastavy, rewitalizację i sadzenie alejek w w pobliżu Hradka, nowe małe akweny wodne w Višňovej, budowę stawów i sadzenie drzew w Heřmanicach, budowę stawu i odnowienie pierwotnego stawu we Frýdlancie lub budowa mokradeł, parków leśnych i zakładanie alei w Dětřichovie.

Fundusz Małych Projektów Turów został powołany 19 sierpnia 2022 r. przez Euroregion Nysa na podstawie postanowień art. 9 Umowy między Rządem Republiki Czeskiej a Rządem RP o współpracy w zakresie przeciwdziałania skutkom działalności górniczej w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w RP na terytorium Republiki Czeskiej, która została zawarta 3 lutego 2022 r. W Umowie strona czeska zobowiązała się do wniesienia pierwszej wpłaty w wysokości 250 000 EUR w terminie trzech miesięcy od ustanowienia Fundusz Małych Projektów Turów w ramach Euroregionu Nysa oraz dalsze wpłaty w tej samej wysokości corocznie przez okres obowiązywania Umowy, nie później jednak niż do stycznia 2044 r. Zarządzającym funduszem jest Euroregion Nysa we współpracy z Euroregionem Nysa.

Źródło: Liberecki Kraj

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.