(19.09) W siedzibie Koła Związku Sybiraków w Bogatyni odbyło się uroczyste spotkanie sybiraków i zaproszonych gości, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Sybiraka, przypadającego 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu sybiraków i chwilą ciszy dla uczczenia pamięci sybiraków i bliskich osób, których już nie ma wśród nas. Dziękując za pamięć i modlitwę, Prezes Koła Związku Sybiraków w Bogatyni Zofia Kulikowska podzieliła się wspomnieniami o tragicznych losach, które były częścią życia tysięcy Polaków. Wzruszenie wśród obecnych świadków tamtych wydarzeń wywołał występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni, podczas którego uczniowie odczytali wiersze autorów poezji sybirackiej. Uroczyste spotkanie było przede wszystkim okazją do podziękowań, wręczenia kwiatów i wspomnień osób, które połączyła historia. Szczególne wyrazy szacunku dla wszystkich sybiraków, na ręce przewodniczącej koła – Zofii Kulikowskiej, złożył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, dziękując za podejmowane działania dla utrwalenia pamięci minionych wydarzeń i podkreślając, że w czasie trwającej teraz wojny, niezwykle ważne jest przekazywanie kolejnym pokoleniom wartości patriotycznych.

W spotkaniu z sybirakami udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Dziekan Dekanatu Bogatynia ks. Ryszard Trzósło, kapelan sybiraków ks. Jan Żak, prezes Koła Związku Sybiraków w Zgorzelcu Mieczysław Staryków, prezes Gminnej Spółdzielni Ireneusz Kropidłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni Agnieszka Drewniacka, uczniowie SP nr 4 z nauczycielką języka polskiego Sylwią Sułkowską.

Źródło,  foto: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.