W piątek około godz. 22:00 na drodze wojewódzkiej W-354 w okolicach miejscowości Sieniawka doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Z wstępnych ustaleń wynika, że 59-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego poruszający się pieszo, nieprawidłową stroną jezdni po zmroku, poza obszarem zabudowanym, wtargnął pod nadjeżdżający pojazd marki Volkswagen. W wyniku zdarzenia pieszy poniósł śmierć na miejscu. Możliwe, że tragedii dało by się uniknąć gdyby pieszy stosował wymagane przepisami elementy odblaskowe.

W dniu 29 kwietnia 2022r około godziny 22:00 dyżurny zgorzeleckiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło na drodze W 354 w okolicach miejscowości Sieniawka. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratunkowe. Pracujący na miejscu pod nadzorem prokuratora policjanci ustalili, że 59-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego poruszający się poza obszarem zabudowanym, po jezdni nieprawidłowa stroną drogi, wszedł przed jadący prawą strona drogi w kierunku m. Sieniawka pojazd marki Volkswagen, którym kierował 61-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. W wyniku zdarzenia pieszy na skutek poniesionych obrażeń zmarł. W miejscu gdzie doszło do zdarzenia drogowego droga jest nie oświetlona, a pieszy nie stosował wymaganych przepisami elementów odblaskowych.  

 

Możliwe, że tragedii udało by się uniknąć, gdyby pieszy stosował elementy odblaskowe, których stosowanie po zmrok pozwala kierującemu znacznie wcześniej zauważyć pieszego i odpowiedni wcześniej zareagować. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, piesi którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.

Ponieważ samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), element odblaskowy należy umieszczać możliwie nisko sylwetki, wówczas wcześniej pada na niego snop światła.

Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym to najlepiej będzie jeśli zdecyduje się nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów  odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.

 

Policjanci apelują: noś odblaski – bądź widoczny dla kierowców!

 

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.