Kinga Orlińska, uczennica klasy 5 "c" Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Ludzie Kresów: opowieści nieznane” w kategorii prace cyfrowe (wywiad). Konkurs został zorganizowany w ramach akcji "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych", a jego organizatorem było Muzeum Narodowe w Lublinie oraz Radio Lublin.

Kresy, czyli tereny na wschód od Polski, niegdyś należące do niej, są miejscem, gdzie historia zmusiła mieszkańców do wyjazdu. Jak potoczyły się ich losy? Dokąd trafili? Z kim się spotkali, a z kim rozstali? Zadanie konkursowe polegało na tym, aby odnaleźć osoby pochodzące z Kresów, np. wśród członków rodziny, sąsiadów, znajomych i możliwie dogłębnie poznać ich losy, a następnie przedstawić w formie pracy plastycznej lub cyfrowej pracy wizualnej historię życia tych osób na Kresach oraz ich migracji na obecne tereny Polski.
Jury nie miało łatwego zadania – wpłynęło aż 130 prac plastycznych i cyfrowych z całej Polski. Opowiadały one niezwykłe historie rodzinne osób związanych z Kresami za pomocą albumów, rysunków, komiksów, wywiadów, animacji. Z całego bogactwa tematów i form jury wybrało te zwycięskie, wśród których znalazła się praca Kingi - „Moi dziadkowie – (nie)znani”.

Wszyscy laureaci konkursu spotkają się na uroczystej gali wręczenia nagród.

#zKresówOcalone

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.