Jak poinformował po wideokonferencji z minister Marzeną Machałek pełniący funkcję Burmistrza MiG Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, PGE GiEK uzyskała koncesję docelową, pozwalającą zapewnić dostawy węgla do produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Turów do 2044 r., czyli do momentu wyczerpania złoża i zakończenia pracy elektrowni.

- To bardzo ważny dzień dla kompleksu Turów, naszej gminy, ale także dla całego kraju. Otrzymanie koncesji na kolejne lata gwarantuje pracę mieszkańcom regionu, dochody własne gminie Bogatynia i dostawy prądu do ponad 3 milionów gospodarstw domowych do 2044 roku. W imieniu naszej społeczności dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Turów uzyskał koncesję docelową, szczególne podziękowania kieruję do przedstawicieli Rządu RP, a lokalnie, do związków zawodowych Turowa. Jak mówiła ostatnio w Bogatyni, bardzo zaangażowana w obronę Turowa minister Marzena Machałek, ten proces był zgodny z prawem i transparentny. Ogromnie się cieszę, że zakończył się dla nas szczęśliwym finałem i że wszelkie spekulacje w sprawie legalności pracy kopalni zostaną ucięte - powiedział pełniący funkcję burmistrza Bogatyni Wojciech Dobrołowicz.

Źródło: UMiG Bogatynia 

***

Minister Klimatu i Środowiska 28 kwietnia 2021 r. przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” do 2044 roku.

Ochrona przyrody
W opinii Ministra Klimatu i Środowiska kontynuacja wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Turów” jest zgodna z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny, zatem zasadne było wydanie decyzji, umożliwiającej dalsze funkcjonowanie istniejącego zakładu górniczego.

Decyzja pozwala na kontynuację wydobycia kopaliny, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni, zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. zostało zobowiązane do prowadzenia wydobywania kopaliny zgodnie z postanowieniami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia.

Wśród zobowiązań wymienia się m.in.: budowę ekranu przeciwfiltracyjnego (do 1 lutego 2023 r.), zamontowanie systemu zabezpieczenia przed emisją pyłów w rejonie zasobnika węgla (zrealizowane) oraz ograniczenie emisji pyłów, zastosowanie systemów zmniejszającym poziom emitowanego hałasu, a także budowę ekranu akustycznego.

Źródło: gov.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.