Trwa realizacja projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce".

 

fot. UMiG Bogatynia

W dniu 10 lipca 2020 r. w Städtische Museen Zittau - Kulturhistorisches Museum Franziskanerkloster (Muzea Miejskie Zittau - Muzeum Klasztoru Franciszkanów) odbyło się spotkanie poświęcone projektowi naukowemu pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Gospodarzami spotkania byli Panowie Nadburmistrz Miasta Zittau -Thomas Zenker oraz Dyrektor Muzeów Miejskich dr Peter Knüvener wraz z osobami towarzyszącymi. Po stronie zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz Gminy Bogatynia - Naczelnik Wydziału Współpracy z Zagranicą i Promocji - Mirosław Drewniacki, reżyser filmowy oraz właściciel firmy "pro omnia film" - Andreas Sulzer, konsultant naukowy -  prof. Johannes Preuß, mgr inż. Marek Michalski - zewnętrzny ekspert w dziedzinie fotointerpretacji zdjęć lotniczych oraz dr hab. Paweł Rodziewicz, prof. UJK - prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego.

Tematem spotkania było omówienie założeń projektu naukowego, który jest obecnie realizowany na terenie miejscowości Sieniawka, a dokładnie byłych koszar wojskowych z okresu II Wojny Światowej - Zittwerke. W trakcie spotkania mgr inż. Marek Michalski, który pełni funkcję koordynatora naukowego ze strony polskiej, przedstawił prezentację na temat głównych celów projektu naukowego "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce". Przedmiotowy projekt naukowy, kierowany jest  przez Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne i skupia się na wyjaśnieniu losów więźniów oraz jeńców wojennych, dlatego nadzór merytoryczny sprawuje Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy  i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Niezmiennie owiane tajemnicą pozostają Zittwerke, dawne koszary i fabryka zbrojeniowa. Oficjalnie mówi się, że Zittwerke produkowały tylko silniki do pierwszego działającego odrzutowca Me 262 i testowały je na stanowiskach badawczych w naziemnych budynkach koszar. Wypowiedzi świadków i zdjęcia lotnicze z okresu wojny wskazują jednak na istnienie nieznanych jeszcze podziemnych kompleksów i tajne przedsięwzięcia zbrojeniowe.

Badaniem mają zostać objęte naziemne i podziemne obiekty obszaru oraz ich historia. Sprawie poświęcony jest również projekt filmu dokumentalnego redakcji Historii Współczesnej ZDF. Podczas konferencji w miejscu pamięci obozu koncentracyjnego Groß Rosen w lutym 2020 r. szef redakcji Stefan Brauburger podkreślił szczególne znaczenie wspólnej polsko-niemieckiej ponownej oceny tematu. Reżyser i producent filmowy Andreas Sulzer (właściciel firmy "pro omnia film"), który był również obecny na spotkaniu w Zittau, od wielu lat współpracuje z redakcją ZDF przy produkcji filmów historycznych o czasach nazistowskich. Szczegóły projektu filmowego zostały przedstawione w komunikacie prasowym na stronie internetowej telewizji ZDF. Andreas Sulzer poinformował również o castingu, który odbędzie się 8 sierpnia 2020 r. w Sieniawce. Zdjęcia z udziałem statystów i aktorów odbędą się w dniach 21-23 sierpnia, głównie na terenie dawnych koszar wojskowych.

Gmina Bogatynia pragnie poinformować, że wspiera administracyjnie realizację projektu naukowego pn. "Historia filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen w Sieniawce", jednakże nie partycypuje w kosztach jego realizacji. Liderem projektu jest stowarzyszenie - Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne, które jest organizacją pożytku publicznego (OPP).

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.