Ruszył nabór wniosków do ogłoszonego przez rząd programu Kolej Plus. Tymoteusz Myrda - członek zarządu województwa dolnośląskiego zapowiedział, że wśród priorytetów jest przywrócenie połączenia m.in. do Bogatyni.

 

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum

O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie - m.in. w artykułach Wild: Bogatynia jest najbardziej wykluczonym miastem w Polsce oraz Pociągi wrócą do Bogatyni? Tak, "w tej kadencji". Wczoraj Tymoteusz Myrda - członek zarządu województwa dolnośląskiego przedstawił plany przystąpienia do tego programu.

- Rozmawiałem z Cezarym Przybylskim (Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego) i Patrykiem Wildem (Radnym Sejmiku) o tym, jakie dolnośląskie inwestycje ujmiemy we wniosku składanym do programu Kolej+. Wśród zadań, które są dla nas ważne znajdzie się na pewno udostępnienie kolei dla mieszkańców Sycowa, Bogatyni i Złotoryi. Pełna lista zadań, będzie gotowa w drugiej połowie sierpnia. O pozostałych inwestycjach ujętych w programie będę informował Państwa na bieżąco - poinformował Tymoteusz Myrda.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej PKP PLK celem Programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego/związków metropolitalnych, które byłyby zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Według informacji Ministerstwa Infrastruktury ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym – przez okres 90 dni – przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. Następnie zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Możliwości powrotu i rozwoju kolejowych połączeń zapewnia dofinansowanie ze środków Programu, które wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. stanowić będą środki własne samorządów. Budżet Kolej Plus wynosi 5,6 mld zł, co przy 15 proc. udziale samorządów daje możliwość zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł. Zadania realizowane w ramach Programu mogą obejmować opracowanie dokumentacji projektowo-technicznej  lub opracowanie dokumentacji projektowo- technicznej wraz z realizacją robót.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.