Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze 27 marca 2020 r. wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Bogatyni. Głosowanie ma się odbyć 7 czerwca. Przy urnach mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Bogatyni przed upływem kadencji?”

 

[Więcej na ten temat: referendum]

Kampania referendalna

Do dnia, w którym komisarz rozpisał referendum w mieście ruszyła kampania referendalna. Zakończy się ona na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli 5 czerwca (piątek) o godz. 24.00. W czasie kampanii podstawowym zadaniem inicjatorów głosowania będzie zmobilizowanie jak największej liczby mieszkańców Bogatyni do udziału w referendum.

Najważniejsza będzie frekwencja

Zgodnie z polskim prawem to właśnie frekwencja decyduje o tym czy referendum jest ważne. Próg frekwencji, który trzeba przekroczyć nie jest stały. Zależy od tego ile osób brało udział w ostatnich wyborach. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym głosowanie odwoławcze jest ważne gdy przy urnach pojawi się przynajmniej 3/5 osób, które brały odział wyborach do rady. W 2018 r. w wyborach do Rady Miejskiej w Bogatyni wzięło udział 11325 mieszkańców. Z tego wynika, że referendum odwoławcze będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 6 795 głosujących. Oznacza to, że frekwencja powinna wynieść około 37%.

Referenda w województwie dolnośląskim

W tej kadencji w województwie dolnośląskim odbyło się już jedno referendum odwoławcze. W sprawie odwołania Burmistrz Ewy Kocemby głosowali mieszkańcy Lubawki. Referendum z powodu niskiej frekwencji było nieważne.

Koronawirus i głosowanie

Mimo, że komisarz wyborczy zaplanował referendum na 7 czerwca nie oznacza to, że głosowanie w tym terminie się odbędzie. Wszystko zależy od tego jak w najbliższych tygodniach rozwijać się będzie sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym. Aktualnie na terenie województwa dolnośląskiego jedno referendum odwoławcze zostało już zawieszone. Stało się tak w Boguszowie-Gorcach, gdzie przełożono głosowanie, które było zaplanowane na 15 marca.

Informacja o autorze:

Tomasz Zakrzewski – radca prawny, politolog, specjalista prawa administracyjnego i samorządowego, ekspert w zakresie instytucji referendum lokalnego, redaktor portalu www.referendumlokalne.pl.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.