Dzięki zatwierdzonym projektom czesko-polskim ponad 8,5 mln zł trafia do regionu. Pieniądze będą wspierać rozwój turystyki, również tej rowerowej.

Oznaczona Europejska trasa rowerowa, która wiedzie przez środek Bogatyni, fot. bogatynia.info.pl

Projekty takie jak „Droga szkła” lub „Rowerem wokół Gór Izerskich” otrzymały wsparcie ze strony Komitetu Monitorującego Program Interreg-A Czechy - Polska. Oznacza to, że są one zalecane do finansowania. Pozytywnie były również rozpatrzone inne projekty z regionu Liberca koncentrujące się na rozwoju turystyki. Za pośrednictwem projektów ponad 50 milionów koron trafia na terytorium przygraniczne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O temacie pisaliśmy obszernie w artykułach Budżet Bogatyni na 2018. Co planują zrobić?Przygraniczne ścieżki rowerowe rozrastają sięCyklościeżki przez Bogatynię? Jest szansa. W Projekcie bierze również udział Bogatynia, na naszym terenie planowana jest budowa ścieżki rowerowej Bogatynia - Uhelna.

Na 13 projektów rekomendowanych do dofinansowania aż pięć usytuowanych jest w naszym regionie. Dzięki funduszom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie wspierany projekt „Droga szkła” na granicy czesko-polskiej, który przygotowało czeskie miasto Nowy Bór. Oddalona 30 km od granicy Gminy Bogatynia miejscowość mieści największego czeskiego i jednego z największych na świecie producenta szkła do napojów. Szklane wyroby nowoborskiej huty szkła można kupić w 60 krajach [wikipedia.pl]. W mieście znajduje się kilka szkół szklarskich. Projekt zakłada m.in. rekonstrukcję zabytkowego domu, który znajduje się w bliskiej odległości od Muzeum Szkła. 

Kolejny projekt "Witka-Smeda" wspiera rozwój turystyczny pogranicza polsko-czeskiego, a w realizację zaangażowana jest miejscowość Cernousy. Będą tam szlaki piesze i rowerowe, a istniejące zostaną wyremontowane. Oznaczone zostaną również nowe trasy.

Projekt czesko-polski "Grzebieniówka" (czes. Hřebenovka) to trasa pieszo - rowerowa, która biegnie od Gór Łużyckich przez Jizerkę do Karkonoszy. Będzie tam 11 wież widokowych: 8 odnowionych i 3 nowe. 

Jednym z największych projektów rekomendowanych do finansowania przez Komitet Monitorujący jest projekt „Rowerem wokół Gór Izerskich”. W to zaangażowanych 19 partnerów z obu stron granicy. Łącznie ma być 220 km ścieżek rowerowych. Utworzono prowadzenie obiegu po głównych obiektach dziedzictwa kultury i przyrody. Pozwoli to turystom na zwiedzanie ciekawych miejsc po jednej i drugiej stronie granicy.

Źródło: Libercki Kraj

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.