Wiele osób jadąc z Bogatyni nad Bałtyk przejeżdża opodal Świebodzina. Niektórzy zatrzymują się by obejrzeć ogromną figurę Jezusa Chrystusa. My także chcieliśmy poznać historię jej powstania i zobaczyć z bliska Chrystusa Króla Wszechświata.
Inicjatorem budowy figury był ks. prałat Sylwester Zawadzki. Budowę zakończono 6 listopada 2010 roku. Monument waży 260 ton i ma wysokości 33 metrów. Symbolizują długość ziemskiego życia Jezusa.
Po wysłuchaniu krótkiej historii powstania figury, wygłoszonej przez przedstawiciela świebodzińskiej parafii Kościoła Rzymskokatolickiego wyruszyliśmy w dalszą drogę. Celem była niewielka miejscowość Pniewo w okolicy Międzyrzecza. Znajduje się w niej jeden z wielu obiektów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zespół fortyfikacji z okresu II wojny światowej zbudowali hitlerowcy. Miał bronić Berlina przed atakiem ze wschodu. Po wysłuchaniu ogólnych informacji opowiedzianych przez lokalnego przewodnika, zeszliśmy do podziemi pokonując ok. 130 stopni – 52 metrów w głąb ziemi.
MRU, jak w skrócie nazywany jest często zespół fortyfikacyjny, należy do największych militarnych podziemi w Europie. Rozciągający się na ok. 100 km pomiędzy Wartą i Odrą, system podziemnych tuneli, łącznie ma 32 km długości. Są one doskonałym zimowiskiem dla fruwających ssaków. Dlatego w 1980 r. ustanowiono tu rezerwat dla nietoperzy. Każdego roku schronienie w tunelach znajduje ok. 35 tysięcy tych zwierzątek.
Po przejściu trasy udostępnionej do zwiedzania, mogliśmy się sprawdzić w celności strzeleckiej. Każdy mógł trafić z „wiatrówki” w „10” – nie każdemu się to udało. Po opuszczeniu bunkrów skosztowaliśmy gorący posiłek, a po nim ogłoszone zostały wyniki naszego strzeleckiego turnieju. Najlepszym strzelcom zostały wręczone nagrody.
Zmęczeni i zadowoleni, ze śpiewem na ustach ok. 20.30 powróciliśmy do Bogatyni.
Relację spisał Aleksander Barczak
zdjęcia Mirosław Kowalski i Bogusia Pikulska-Baranowska