Zakończyła się 10 edycja szkolne Eurowizji, w której bogatynianie od lat biorą udział. Uczniowie Jedynki zajęli miejsce w połowie tabeli, ale nie o rywalizację tutaj chodzi.

Bogatynianie podczas prób, fot. SP1

Uczniowie i nauczyciele od wielu dni przygotowują swoje wystąpienia. Najważniejszym dniem jest głosowanie, ale to wybór piosenki, nagrywanie i wspólne rozmowy z rówieśnikami są motorem konkursu (o przygotowaniach pisaliśmy w tekście Bogatynianie zaśpiewają na szkolnej Eurowizji T.LOVE).

Schoolovision to szkolny międzynarodowy konkurs piosenki, prowadzony na platformie eTwinning. Zasady podobne są do „prawdziwej” Eurowizji. To uczestnicy głosują na projekty swoich kolegów. Jubileuszową edycję wygrała Turcja, a Polska (Bogatynia) zajęła 13 miejsce na 32 uczestników z niemal całej Europy.

Marek Fularz, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Bogatyni, to współorganizator spotkania i ambasador eTwinning. W tym roku uczestnicy spotkali się w rzeczywistości. W tym roku głosowanie zamiast online było rzeczywiste. Wszyscy spotkali się w w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (MDSM). Zjawiła się ponad setka uczniów z opiekunami z Polski, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Rosji, Turcji i Hiszpanii. W Krzyżowej przebywali 5 dni.

Jedynka z Bogatyni razem szkołą w niemieckim mieście Kassel najdłużej uczestniczą w Schoolovision. Są od samego początku i na swoim koncie mają wspólną piosenkę. 9 maja uczestniczyli również wraz z innymi konkursowiczami w Dniu Europy we Wrocławiu. Wykonali wspólnie hymn Europy oraz hymn Schoolovision „The Skay is The Limit” („Niebo jest granicą”). Wcześniej w Krzyżowej ćwiczyli śpiew i choreografię pod kierunkiem Iwony Kubackiej z SP nr 1 w Bogatyni.

W skrócie projekt eTwinning Schoolovision to szkolna wersja Konkursu Piosenki Eurowizji. W konkursie jedna klasa z każdego uczestniczącego kraju nagrywa wybraną przez siebie piosenkę i przesyła teledysk na stronę internetową projektu. Przez tydzień można oglądać filmy i je komentować. W dniu poprzedzającym prawdziwą Eurowizję uczestnicy spotykają się wideokonferencji FlashMeeting, aby oddać swój głos. W ciągu 10 lat w projekt zaangażowanych było ponad 10 tysięcy osób. 

Zdjęcia z tegorocznej edycji: photos.google.com

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.