Od kilku lat nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Barbary motywują uczniów do wygospodarowania czasu na czytanie i to nie tylko lektur szkolnych.

Nie inaczej było 12.01.2016 r. W tym dniu odbył się w auli szkolnej Maraton Czytania. Impreza ma na celu promocję literatury, czytelnictwa oraz ma wskazać na rolę książki w naszym rozwoju.  W tym roku do wspólnego czytania zaproszeni zostali nie tylko uczniowie szkoły, ale także gimnazjaliście. Wspólnie z nami kreowali modę na czytanie uczniowie z Gimnazjum nr 1 i 2 wraz z Paniami Sylwią Sułkowską i Jolantą Kowalską. 

Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, iż, czytanie książek kształtuje charakter, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć, redukuje stres i wprawia w lepszy nastrój. Fikcja literacka zwiększa zdolność empatii. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym. A takie wspólne czytanie książek może być bardzo interesującym doświadczeniem. I tak też było. Przez kolejne trzy godziny nauczyciele ZSZ i wybrani uczniowie czytali fragmenty wielu ciekawych książek z literatury młodzieżowej, popularnonaukowej, polskiej i obcej. 

Swoją ulubioną literaturę prezentowali: Katarzyna Koman, Ewa Rega, Joanna Rychter, Aneta Raplis, Ewa Gajek, Piotr Ernest, Maria Orlińska, Małgorzata Barańska, a także uczniowie: Magdalena Sala, Klaudia Rawińska, Natalia Dziedzic i Alicja Maciorowska uczennica Gimnazjum nr 1. W przerwach Klara Kisiel z kl. I UFH umiliła wszystkim czas śpiewając wybrane przez siebie utwory. Imprezie towarzyszyła także wystawa pn. „Zakazane książki”. Zwracająca uwagę na to, że wiele dzieł do dnia dzisiejszego, w różnych rejonach świata jest objętych zakazem czytania, rozpowszechniania i kupowania do bibliotek. 

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Uczniowie gimnazjum mieli możliwość porozmawiać z uczniami, nauczycielami ZSZ oraz poznać szkołę. 

Organizatorem spotkania była Pani Ewa Gajek oraz uczniowie: Natalia Dziedzic, Klaudia Smolarek, Aleksandra Szydłowska, Ewelina Brzozowskiej, Magdalena Sala, Klara Kisiel, Klaudia Rawińska i niezawodni informatycy.

źródło: Katarzyna Koman/ ZSZ w Bogatyni/SP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.