Blisko 100 wydarzeń kulturalnych w 11 miejscowościach na Trójstyku – tak zapowiada się Nyski Festiwal Filmowy, który od 14 do 19 maja przeniesie miłośników kina w podróż przez najnowsze produkcje filmowe z Polski, Czech i Niemiec. 

W 21. edycji naszego festiwalu zaprezentujemy imponującą liczbę 90 filmów, które będą wyświetlane w 19 kinach w 11 miejscowościach trzech sąsiednich krajów. To święto filmu zaprezentuje nie tylko produkcje z Polski, Czech, Niemiec, ale i z innych krajów Europy Wschodniej, tworząc unikalną platformę wymiany kulturalnej – mówi Ola Staszel, dyrektorka Nyskiego Festiwalu Filmowego. W programie znalazły się zarówno filmy fabularne, dokumentalne, jak i krótkometrażowe, które będą rywalizować w trzech głównych konkursach.

Projekcje filmowe odbywać się będą m.in. 

- w kinie Poza Nowa w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury, 

- w Zielonych Wiosłach w Sieniawce, 

- w kinie Camillo w Görlitz, 

- w kinie Varšava w Libercu.

Na seanse do kina Poza Nowa w Zgorzelcu zaprasza Mariusz Tokarczyk. - Bilety będzie można kupić w kasie również przed seansami - mówi Tokarczyk.  

Oprócz pokazów filmowych, uczestnicy mogą spodziewać się bogatego programu towarzyszącego, w tym wystaw, koncertów oraz wieczorów autorskich. - Wśród nich szczególnie polecamy występy takich artystek jak Barbara Morgenstern, czy ukraińskiej raperki alyona alyona, które swoimi występami podkreślają wielokulturowy charakter festiwalu - dodaje Staszel.

Nyski Festiwal Filmowy w tegorocznej edycji prezentuje specjalną sekcję filmową „Female Perspectives”, w której pokazane zostaną kobiece spojrzenia na nasze społeczeństwa. Wszystkie filmy tej sekcji zostały wyreżyserowane przez kobiety, a prezentują silne i wpływowe postaci żeńskie.

Festiwal cieszy się również międzynarodowym uznaniem dzięki swoim wyjątkowym lokalizacjom, jak chociażby Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie, gdzie filmy będą wyświetlane w technologiach 70mm i 35mm w 3D. Będzie to wyjątkowa okazja do zobaczenia filmów w tak rzadko dostępnych formatach. 

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród „Nyskich Ryb” odbędzie się 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Nagrody zostaną przyznane nie tylko za najlepsze filmy w głównych kategoriach, ale także m.in. za kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. 

Pełny program festiwalu oraz informacje o biletach dostępne są na oficjalnej stronie internetowej www.neissefilmfestival.net. Program (w trzech językach: polskim, niemieckim i czeskim) w formie małej książeczki dostępny jest w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Nie przegapcie okazji do przeżycia tej wyjątkowej, międzynarodowej imprezy filmowej w sercu Europy!

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.