W tym roku już po raz dziewiąty w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się „Panorama Weekend“.

Oppenheimer, fot. mat. prom.

Od 17 do 19 maja w Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie będzie można obejrzeć historyczne filmy i kamienie milowe kinematografii w bogatej technice 70mm lub w specjalnym formacie 35mm oraz wersji 3D. Wyjątkowe bogactwo szczegółów, wyraźne sekwencje przybliżeń oraz sala z największym ekranem kinowym Europy przyczyniają się do szczególnej fascynacji tą niezwykłą sekcją filmów. W programie są m.in. Peter O’Toole jako „Lord Jim“ (1965), klasyka horroru „Egzorcysta“ (1973), thriller „Koziorożec Jeden“ (1977), międzygwiezdna przygoda „Kosmiczne łowy“ (1983) czy Bruce Willis w „Szklanej pułapce“ (1988). A „Harry Potter i Insygnia Śmierci – część 2“ (2011) oraz „Madagaskar 3“ (2012) dopełniają program jako dwa filmy do obejrzenia całą rodziną.

Hitem w tej sekcji jest jednak bez wątpienia „Oppenheimer“ Christophera Nolana, który na tegorocznej gali Oscarowej zdobył siedem statuetek, m.in. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor oraz najlepszy aktor drugoplanowy. Ten biograficzny film historyczny traktuje o życiu J. Roberta Oppenheimera. W trakcie II wojny światowej fizykowi zlecono kierowanie ściśle tajnym „projektem Manhattan“. Cel: produkcja bomby atomowej. W lipcu 1945 roku następuje pierwsza na świecie eksplozja atomowa. To na zawsze zmienia bieg historii i czyni z Oppenheimera „ojca bomby atomowej“. Jednak w obliczu okropności Hiroszimy i Nagasaki zaczynają go nękać wątpliwości, a później apeluje on o międzynarodową kontrolę energii jądrowej. W rezultacie pojawia się na celowniku władz państwowych, które wzywają Oppenheimera na przesłuchanie.

21. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 14 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Aż do 19 maja, w 19 kinach i lokalizacjach w Niemczech, Polsce i Czechach w ramach festiwalu wyświetlonych będzie blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz z Europy Wschodniej. Oprócz trzech konkursów i licznych sekcji filmowych, w ramach programu towarzyszącego odbędzie się również wieczór autorski, koncerty, teatr oraz wystawa. Tegoroczna sekcja Fokus zatytułowana „Female Perspectives“ poświęcona jest kobiecym perspektywom nie tylko w kinie. Uroczyste wręczenie nagród będzie mieć miejsce 18 maja w Kühlhaus w Görlitz.

Pełen program Nyskiego Festiwalu Filmowego oraz bilety w przedsprzedaży dostępne są online pod www.neissefilmfestival.net

Europa na żywo w regionie Trójstyku nad Nysą Łużycką

Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy oferuje młodym twórczyniom i twórcom filmowym platformę, przedstawia publiczności znane filmy oraz reżyserki i reżyserów, jak również porusza istotne tematy. Wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter z wydarzeniami odbywającymi się w 19 kinach w trzech krajach wzdłuż Nysy Łużyckiej. W ten sposób festiwal stał się kulturowym mostem dla filmowych fanów z sąsiednich krajów. Co roku to święto filmu skupia się na związkach i stosunkach między ludźmi z Europy Wschodniej oraz na aktualnych filmowych rozliczeniach z przeszłością i teraźniejszością.

Patronat honorowy nad 21. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

21. Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiatu Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacji Kulturalnej Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości, Partnerstwa dla Demokracji – Powiat Görlitz i Kraj Liberecki. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.

źródło: Michael Lippold / Kunstbauerkino e.V./ Miasto Zgorzelec 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.