Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni zaprasza na szczególne wydarzenie kulturalne, zrealizowane wspólnie z mieszkańcami Miasta i Gminy Bogatynia oraz Elektrownią i Kopalnią Turów pt. „Budowniczowie polskiej tożsamości na Ziemiach Odzyskanych – Worek Turoszowski”. 

Projekt ma na celu prezentację, za pomocą wystawy fotografii, przemian społecznych na przestrzeni lat 1945-2023 oraz budowania polskości na terenie przemysłowym Worka Turoszowskiego. Ekspozycja składa ze zdjęć eksponujących głównie mieszkańców nowej, polskiej strefy przemysłowej, ich życie codzienne i zawodowe. 

Ważnym składnikiem projektu będzie wykład specjalisty najnowszej historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ziem Odzyskanych, historii przemysłu obszaru Worka Turoszowskiego - Pana prof. Piotra Pałysa z Uniwersytetu Opolskiego. 

Zachęcamy do uczestnictwa w działaniu oraz zainteresowania wymiarem historycznym projektu, przede wszystkim losami mieszkańców przybywających do pracy w kompleksie przemysłowym Turów.

Otwarcie wystawy i wykład – 22 kwietnia 2024 roku o godzinie 17.00.

Darczyńcą wydarzenia, dzięki któremu projekt mógł być zrealizowany w prezentowanej, szerokiej skali jest Fundacja PGE. Dziękujemy za wsparcie!

Źródło: biblioteka publiczna 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.